Je koniec. Tridsaťpäť týždňové putovanie basketbalovou sezónou 2016/17 s Levickými Patriotmi ukončil štvrtý zápas štvrťfinálovej série na palubovke Komárna. Bohužiaľ sme v ňom nedokázali vzdorovať útočnej sile Komárna, ktoré už v prvej desaťminútovke zničilo našu nádej na úspech a predĺženie tejto série. Krátke úseky v hre, v ktorých sa zdalo, že sa Patrioti môžu vrátiť do zápasu nepriniesli želaný efekt a domáci si strážili získané vedenie. Sezónu sme tak ukončili rovnako ako tú predchádzajúcu. Štvrtým miestom po základnej časti a prehrou 1:3 vo štvrťfinále.

Nuž teda aká bola sezóna 2016/17?
Základnú časť môžeme rozhodne považovať za úspešnú. Liga bola /nielen podľa nás/ v tejto sezóne podstatne silnejšia ako pred rokom. Žiadny tím sa v nej nevyhol menším, či väčším výkyvom. Aj my môžeme ľutovať pár nevydarených zápasov, na druhej strane boli aj také, kde sa naše víťazstvo nečakalo a prišlo. Rovnaké ambície ako my - byť v prvej štvorke malo Komárno, Svit, Handlová, preto v celkovom pohľade na základnú časť musíme byť spokojní. To, že sme prakticky počas celej sezóny nemuseli zasahovať do tímu a všetci hráči, ktorí sezónu začali ju aj dokončili svedčí o dobre práci pri letnom výbere. V rámci našich finančných možností sme sa snažili postaviť družstvo bez hviezd, ale silným kolektívnym duchom. Aj napriek tomu, že žiadny jednotlivec z tímu nevynikal v individuálnych štatistikách, družstvo vyhrávalo.

V play-off sme nesplnili cieľ, ktorým bol postup cez prvé kolo. Aj napriek tomu, že sme mali druhý rok po sebe výhodu domáceho zápasu, sme opäť hneď prvý domáci duel prehrali. Rozdiel medzi štvrtým a piatym tímom tabuľky je zväčša minimálny, výhoda domáceho prostredia v ňom môže hrať síce dôležitú úlohu, rovnako však rozhoduje aktuálna forma, skúsenosti tímu a ďalšie detaily v súboji vyrovnaných družstiev. V týchto bodoch malo Komárno navrch a preto postúpilo. Náš tím nedokázal v play-off „umrieť pre úspech“, niečo tomu chýbalo , srdce, skúsenosť a lepšia forma niektorých jednotlivcov a zrejme aj ten líder, ktorého v základnej časti tím nepotreboval.

Všetci sme boli z vypadnutia veľmi sklamaní. Na druhej strane, hoci to pre niekoho môže znieť alibisticky, tri nevydarené zápasy v play-off by nemali v duši ozajstného fanúšika zanechať negatívny pohľad na celú sezónu, hráčov a realizačný tím. Odohrali predsa pre Vás množstvo skvelých zápasov, priniesli Vám parádne zážitky doma aj na výjazdoch po Slovensku, našli ste si medzi nimi nové idoly a vzory, mnohí z Vás aj nových kamarátov. Samozrejme, hrdinovia sú len víťazi, štyridsať kôl základnej časti súťaže však tiež netreba len tak hodiť bokom a povedať si, že nám to nedalo nič. Skončiť dve sezóny po sebe po základnej časti v top 4 predsa nie je len tak. Sme hrozne radi, že drvivá väčšina fanúšikov to takto aj pochopila a na druhý deň po vypadnutí sme dostali množstvo odkazov, správ, povzbudivých a ďakovných telefonátov. Toto je pre nás to pravé zadosťučinenie a odpoveď na to, či to celé má význam a zmysel. Má. Ďakujeme.

Sezóna skončila, Levickí Patrioti ale musia ísť ďalej. Levickí Patrioti vznikli predsa preto, aby prežil mužský basketbal v Leviciach, aby reprezentoval mesto na Slovensku aj v zahraničí, aby deti mali svoje vzory a aby sa postupnou výchovou mládeže v ŠBK Junior Levice zapracovali do klubu levickí odchovanci. Levickí Patrioti sú tu, aby bavili ľudí osem mesiacov v roku, aby v rámci svojich možností podporovali charitatívne projekty, aby aspoň na chvíľu dali zabudnúť svojim fanúšikom na denno-denné starosti, problémy, choroby. Nezabúdajme na to, že tento klub žije preto, lebo má veľa fanúšikov. Keby ich nemal, už by nebol. Samozrejme, keď má klub veľa fanúšikov, má aj zopár „anti fanúšikov“, závistlivcov, či „odborníkov od internetu“. Je to normálne a patrí to k tomu.  Majú právo na svoj názor, niekedy je ale otázne, či potom sedia v správnom sektore.
Nie sme dokonalí, kto robí, robí občas aj chyby. Kým ale máme my dôveru ľudí, ktorí klub financujú, kým preň žijeme a robíme preň všetko čo je v našich silách, dovoľte, aby sme o jeho fungovaní, napredovaní a zložení rozhodovali my. Keď to tak nebude, prídu iní a my im budeme držať palce..

Hráči sa pomaly rozchádzajú domov. Prichádzajú štyri mesiace basketbalových prázdnin. Pre nás v klube ale prichádza po krátkom vydýchnutí pokračovanie tvrdej roboty. Tvorba rozpočtu, jeho napĺňanie, stavba kádra, skladanie prípravného obdobia. Neviditeľné, ale veľmi podstatné obdobie. Kolotoč pokračuje ďalej. Spravíme v ňom všetko preto, aby ste vy, naši fanúšikovia mohli na jeseň opäť natiahnuť žlto-zelené tričká a s hrdosťou prišli do športovej haly podporiť svoj tím. Kým máme Vašu podporu, kým máme druhú najvyššiu návštevnosť v SBL, vieme, že tá práca má svoj zmysel.

Dovoľte poďakovať sa mi na tomto mieste trom pánom z vedenia klubu, bez ktorých by basketbal v Leviciach zrejme len ťažko prežil v takto nastavenej kvalite. Gabriel Földi, Marián Varga a Anton Kalmancai zobrali v lete neľahkú zodpovednosť do svojich rúk. Je ťažké si vôbec predstaviť, koľko úsilia stojí naplnenie klubového rozpočtu v tomto meste, hlavne vtedy keď je basketbal len Váš „koníček“ a venovať sa mu môžete po pracovnej dobe väčšinou len vo večerných hodinách. Verte či nie, za posledných osem rokov to bola rozhodne najstabilnejšia sezóna a všetko v klube fungovalo na 100%, čo ocenili aj odchádzajúci hráči. Spolu s týmito tromi pánmi a dvojicou trénerov sme venovali ohromné množstvo času a úsilia tomu, aby všetko v klube išlo ako má. Nikde sa o tom nepíše a nie je to ani vidieť, koľkokrát sme cez pracovný týždeň sedeli v hale do polnoci a riešili príchody, odchody, financie.. Kto si myslí, že je to také jednoduché, ako sadnúť si za internet a dvomi vetami zhodiť celoročnú drinu týchto ľudí, nech príde a skúsi si to. Bez urážky, myslím si, že skončí skôr ako začne. Verím preto, že v rovnakom zložení budeme pokračovať aj v nasledujúcom ročníku a klub posunieme o ďalší krok vpred, nielen po výsledkovej stránke, ale aj v ďalších oblastiach, kde sme si dali určité ciele.

Dovoľte nám poďakovať sa všetkým ľuďom, ktorí prispeli k celosezónnemu bezproblémovému chodu nášho klubu. Tých ľudí je veľmi veľa od štatistov, usporiadateľov, hostesiek, kameramanov, fotografa a mnoho ďalších ľudí. Odviedli svoju prácu výborne, a prispeli k tomu, aby sa fanúšikovia cítili na basketbale komfortne a mohli si vychutnať športový zážitok a aby klub rástol po každej stránke. Odviedli sme spolu kus roboty. Ďakujeme všetkým partnerom, sponzorom, podporovateľom, ďakujeme za spoluprácu ŠBK Junior Levice a samozrejme fanúšikom za skvelú podporu.

Ja osobne by som sa Vám chcel poďakovať za štvorročné sledovanie blogu Týždeň s Patriotmi. Blog vznikol preto, aby Vám priblížil detailnejší pohľad do kuchyne klubu, jeho radosti aj starosti, aby ste pochopili naše rozhodnutia, ktoré nie sú vždy jednoduché a nie každý ich príjme a schvaľuje. To, že sa čitateľnosť blogu v tejto sezóne pohybovala medzi 1000 až 2000 otvoreniami je pre mňa neskutočné číslo a som zato nesmierne vďačný. Od novej sezóny sa zmení blog z pravidelného nedeľného vydania na nepravidelné /občasné/ vydanie. Verím, že nám napriek tomu zachováte svoju priazeň. Užite si leto, v auguste sme späť...
#srdce za levice