Levickí Patrioti ukončili sezónu na skvelom treťom mieste, aj keď po minuloročnom prvenstve sa to ako úspech nejaví. Pred pár rokmi by to bol nereálny výsledok. S prvou historickou výhrou v Slovenskom pohári môžu v klube považovať sezónu za úspešnú. S generálnym manažérom Ladislavom Garajom sme sa porozprávali o práve skončenej sezóne, ale aj práci, ktorá ho ešte čaká.

Ako by ste zhodnotili 
uplynulú sezónu z vášho pohľadu?
– Myslím si, že ten najpodstatnejší základný cieľ, aby sme pritiahli ľudí do športovej haly, aby sme Levičanom dali kus zábavy a ponúkli im nielen športové, ale aj kultúrne vyžitie, sa nám opäť podarilo splniť. Návštevnosť sa pohybovala niekde na úrovni 1300-1500 ľudí na zápas, čo je super číslo. Jasné, výsledky sú  tiež dôležité, ale to, že dokážeme naplniť halu a ľudia sa bavia a rozprávajú o basketbale, cestujú s nami na zápasy po Slovensku, alebo aj do zahraničia, tak to je celá podstata Levických Patriotov.

A čo sa týka výsledkovej stránky, ako by ste ju 
zhodnotili?
– Samozrejme skvelý bol Slovenský pohár. Myslím si, že to bolo obrovské prekvapenie pre celú basketbalovú verejnosť. Dokázali sme vyhrať v Bratislave nad domácimi vo finále a v oslabenej zostave. Myslím si, že to bol náš vrchol sezóny. Tam sme hrali najlepší basketbal a tam sa tím zomkol. Ďalej Alpsko-jadranský pohár, ktorý bol opäť veľkou skúsenosť pre hráčov. Navštívili sme nové mestá, boli tu súperi, ktorí tu doteraz nehrali. Bola výborná konfrontácia a chceme v tom pokračovať aj naďalej, aj keď to možno nie je pre klub rentabilné. V Čechách napríklad kluby dostávajú dotáciu. My na to nedostaneme od nikoho nič, ale vidíme v tom význam, hlavne kvôli slovenským hráčom, ktorí tak získavajú medzinárodné skúsenosti.

Aká bola tento rok 
slovenská liga?
– Čo sa týka slovenskej ligy, základná časť bola veľmi dobrá, obsadili sme druhé miesto. Odohrali sme kopu vynikajúcich zápasov doma i vonku. V play-off sa na nás nabalili problémy, hlavne nám veľmi chýbal Dwayne Benjamin. Hráč, na ktorom sme to celé chceli stavať. Netrénoval prakticky od februára a potom hral ešte pár zápasov, ale bolo to skôr nasilu. Doma sme odohrali dobré zápasy s Handlovou. Trošku ma mrzí, že sme ani v Handlovej, ani v Prievidzi nedokázali vyhrať, hoci sme tam niektoré zápasy mali veľmi dobre rozohrané. Myslím si, že aj séria s Prievidzou mala všetko, čo mala mať. Plné haly, vynikajúcu atmosféru, bojovné zápasy. Samozrejme je to trošku sklamanie. Ako víťaz ligy sme určite mali ambíciu ísť do finále a pobiť sa s Interom. Na druhej strane aj preto, čo sme celú sezónu predvádzali, tak si myslím, že aj reakcie fanúšikov po poslednom zápase boli veľmi pozitívne. Potešili sa s nami aj z tretieho miesta. Predsa len nie je to každý rok, že niekto skončí na treťom mieste. Netreba to brať ako neúspech, lebo dobre si pamätáme štyri, päť rokov dozadu, že sme bojovali o holú existenciu. Boli sme radi, že basketbal v Leviciach je a tešili sme sa, keď sme vyhrali päť zápasov za sezónu. Teraz si nemôžeme povedať, že tretie miesto je neúspech.

Aká bola oproti minulej 
sezóne?
– Určite zranení a chorôb bolo v tejto sezóne podstatne viac. Dúfam, že sme si to na ďalšie ročníky vyčerpali. Musíme športovo uznať, že pri výbere legionárov sme nemali také šťastie, ako sme mali rok predtým. Tento rok sme mali nejaké zmeny v tíme a nebolo všetko úplne ideálne a asi aj to sa prejavilo na konečnom rezultáte.

Od ktorého hráča ste 
očakávali viac?
– V úvode sezóny to bol Boban Tomič. Hráč, ktorého sme sem brali ako hviezdu alebo hráča, o ktorého sme sa chceli opierať. Bohužiaľ, nie vždy všetko do seba zapadne tak ako si predstavujeme. Mysleli sme si, že tým, že má taký vzťah s trénerom Teom Hojčom a vedia o sebe viac to bude fungovať, ale toto bolo trošku sklamanie. Vôbec to nešlo takým smerom, ako sme všetci v klube, samotný hráč, a aj fanúšikovia čakali. Možno to bolo pre nás aj nejaké poučenie do budúcna, že mimobasketbalové vzťahy neznamenajú vždy, že všetko pôjde na palubovke tak, ako si predstavujeme.

Ktorý príchod bol 
naopak TOP?
– V prvom rade sme veľmi radi, že sme udržali všetkých slovenských hráčov. Niektorí sú tu už dva roky, niektorí tretiu sezónu a ďalšie dva roky budú. Myslím si, že to je to na čom chceme aj ďalej stavať. Je to zaujímavé aj pre ľudí, pretože s legionármi je to ťažké. Tí prídu na jednu sezónu a buď spravia nejaký úspech, alebo nie. Z niektorých sa stanú hviezdy, z niektorých nie, ale po roku sa na nich kvázi zabudne, lebo prídu ďalší. Ale Slováci nám tu ostávajú na dlhšie obdobie a to je presne tá filozofia klubu, s ktorou chceme pracovať a ešte viac rozvíjať v budúcej sezóne. Nerád by som vyzdvihol nejakých hráčov, jednotlivcov. V Leviciach je to vždy skôr o tom kolektíve, o bojovnosti, o nadšení.

Nepokúsite sa udržať 
takého hráča akým je 
Nikola Gačeša?
– U Gačešu je to ťažké, ako u všetkých legionárov. Dostali sme ho sem za určitých podmienok. Odohral tu dobrú sezónu, stal sa najužitočnejším hráčom základnej časti. Jeho nároky pôjdu teraz asi hore, ale samozrejme nevylučujem, že tam bude nejaká komunikácia. Nie som si celkom istý, že my mu tie podmienky budeme vedieť splniť. Uvidíme, ale teraz je pre nás priorita doriešiť otázku trénera a potom budeme riešiť otázku kádra. Trošku čo sa zmení oproti minulosti a na tom si aj hlavní sponzori zakladajú a čím sa chceme prezentovať je, že by malo byť menej legionárov. Plánujeme začať s tromi, maximálne štyrmi a zvyšok tímu by mali tvoriť slovenskí hráči. Chceme im dať priestor ukázať sa, predstaviť sa a zápoliť o priečky v slovenskej lige aj v Alpsko-jadranskom pohári.

Ako to vyzerá s Karlovkou alebo Košicami? Nevrátia 
sa do ligy?
– Karlovka ani Košice záujem neprejavili. Víťazom druhej najvyššej súťaže sa stalo druhé mužstvo Žiliny, Academic ŽU Žilina, kde sa momentálne uvažuje, že by mali záujem. Momentálne pracujú na financiách a veciam tomu podobným. Určite by bolo super, keby mala liga 10 tímov a párny počet účastníkov. Držíme im palce a či to bude tím z Bratislavy, z Košíc alebo zo Žiliny, tak to bude pre ligu len super.

Aká bude teraz vaša práca skončení sezóny?
– Hráči si trošku oddýchnu, my ale neprestávame vôbec. Doťahujeme ešte staré veci ohľadom sponzorov a všetkého možného. Ako ste si mohli všimnúť začali sme pracovať na novom tíme. Musíme osloviť všetkých partnerov, čo sme mali, musíme hľadať nových. Potrebujeme dotiahnuť otázku trénera a potrebujeme nastaviť letnú prípravu na budúcu sezónu. Roboty bude určite vyše hlavy. Určite sa nebudeme nudiť.

MATÚŠ BARANEC /MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ/

Všetky informácie o levickom basketbale nájdete vždy v pondelok v novinách:my tnp