Levickým Patriotom sa podarilo uhájiť druhé miesto v tabuľke, keď len ako druhý tím v sezóne odišli z Iskra arény víťazne. „Žlto-zelení“ ukončili víťaznú sériu Svitu po výhre 83:80.

Tréner Teo Hojč mal po dlhom čase k dispozícii kompletnú zostavu, pod Tatrami navyše prišla podporiť Patriotov približne štyridsiatka fanúšikov. Levice začali dobre, hneď sa dostali do menšieho trháku. Domáci basketbalisti to v úvode nemali ľahké, navyše boli oslabení o Stanislava Baldovského. Necelé dve minúty pred koncom prvej časti poslal Žiak svoj tím do vedenia 18:11, ale potom sa dostali k slovu „medvede“. Trojka Vučičeviča, Kuntiča a Davisova dvojka napokon znamenala po desiatich minútach stav 19:18. Druhá štvrtina priniesla vyrovnanejší priebeh, Svitu sa podarilo miernejšie odskočiť, ale Levice otočili šnúrou 8:0 zápas opäť na svoju stranu. Tímy sa striedali vo vedení, koncovka vyšla o čosi lepšie Iskre. Vučičevič však poslal svoj tím do polčasového vedenia 39:37.

Po prestávke opäť prišiel povestný levický nápor, ale súper sa s ním dokázal popasovať. Z mierneho manka sa rýchlo otriasol, dokonca necelú minútu pred koncom viedol o štyri body. Posledné slovo však mal Krajčovič, trojkou s klaksónom zo svojej polovice upravoval na 58:59 z pohľadu hostí. Záverečná štvrtina tak sľubovala veľkú drámu, ktorej sa diváci v zaplnenej Iskra aréne dočkali. Svit sa pokúšal zlomiť odpor Patriotov, tí sa však mohli oprieť o trojky Žiaka. Dvoma trojkami po sebe poslal hostí do vedenia, navyše sa k nemu pridal aj Alexander. Až do poslednej sekundy však nebolo o ničom rozhodnuté, Alexander totiž zahodil jeden trestný hod za stavu 82:79. Rovnako si však počínal aj domáci Avramovič. Levice si tak držali dvojbodový náskok, ktorý navýšil o jeden úspešný trestný hod Bojanovský. Záverečnú akciu mali domáci, ale Galata sa v rozhodujúcich chvíľach nešťastne pošmykol. Zverenci trénera Tea Hojča tak odčinili stredajšie zaváhanie v Komárne, z palubovky Svitu si odnášajú cenné víťazstvo 83:80.

Iskra Svit - BK Levickí Patrioti 80:83 (19:18, 20:19, 20:21, 21:25)

Svit: Guillory 21, Washburn 15, Avramovič 12, Davis 11, Galata 0 (Vučičevič 13, Kuntič 5, Gajan 0)

Levice: Žiak 22, Gačeša 17, Bojanovský a Tomič po 10, Williams 6 (Alexander 11, Krajčovič 7, Bachan a Davis 0)

TH: 16/11 - 24/12, Fauly: 21 - 21, Trojky: 11 - 11, Rozhodovali: Zubák, Karniš, Kiss

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Svitu: "Bol to súboj o druhé miesto v tabuľke, čo každého motivuje na maximálny level. Bol to veľmi ťažký zápas s nasadením na vysokej úrovni. Žiaľ, nepokryli sme ich strelcov, pričom nešlo o hráčov, ktorí by to nevedeli. Bol to však výborný zápas v super atmosfére, ku ktorej pomohli oba fanúšikovske tábory."

Tomáš Gajan, hráč Svitu: "Zápas bol bojovný, ale prehra nás veľmi mrzí. Mňa o to viac, že mi spoluhráči vytvorili množstvo voľných pozícií, no nepremenil som ich. Dovolím si tvrdiť, že aj to je dôvod, prečo sme prehrali. Jednoznačne som to mal dať. Už pred stretnutím som vedel, že asi dostanem veľa priestoru, pretože jeden z našich najlepších hráčov Stanislav Baldovský je chorý. Zrejme bolo na mne vidieť aj trému, ale na to sa nedá vyhovárať. Táto skúsenosť mi ukázala veci, na ktorých musím pracovať, takže som rád, že mi tréner dal šancu, aj keď som sám zo seba sklamaný."

Teo Hojč, tréner Levíc: "Keď hrajú dva dobré tímy ako sme my a Svit, tak to aj vyzerá. My sme mali možno trošku viac šťastia, takže sme zápas dotiahli do víťazstva. Bolo to však dobré stretnutie z oboch strán a diváci sa mali na čo pozerať. Naša liga má úroveň napriek tomu, že mnohí tvrdia, že nemá. Som spokojný, že sme vyhrali a ukázali iný charakter ako v stredu s Komárnom. Moji chlapci ukázali, že na to stále majú."

Milan Žiak, hráč Levíc: "Super zápas pre diváka, ale pre nás hráčov až tak nie. Takéto tesné koncovky už dobre poznám. Môže sa stať kadečo. Veď aj teraz, Maco Galata doskočil tú šestku a už som sa mi vynárali spomienky na prehry v posledných sekundách. Som rád, že sme to zvládli a šťastie sa k nám priklonilo aj vo Svite. Triafali sme kľúčové koše, padalo nám to z diaľky. Pre náš systém je veľmi dôležité, aby sa strelci chytili, ale dôležitá bola aj obrana."

Foto: Lukáš Droppan