Víťazná séria Levických Patriotov sa natiahla už na číslo štyri, tretí ligový triumf za sebou sa zrodil na palubovke nášho minulosezónneho súpera v semifinále – MBK Rieker Com-Therm Komárno. Zverenci trénera Tea Hojča zvíťazili nad „obuvníkmi“ 95:83.

Levičania nemali opäť ideálny začiatok, Goodman sa v rýchlo slede postaral o to, že Komárno sa ujalo vedenia 5:0. Kombinácia dobrej defenzívy, efektívneho využívania priestoru pod košom a streľby za tri body, priniesla už v 3. minúte stav 11:2 pre domácich. To už však zabralo duo Katura a Žiak, šnúrou šiestich bodov za sebou držali svoj tím na dostrel. „Obuvníci“ však mali mierne navrch, prvú štvrtinu napokon vyhrali 22:17. Druhá časť bola oveľa zaujímavejšia, tentoraz zaznamenali šnúru 5:0 Patrioti a za stavu 22:22 sa začínalo odznova. Zvýšila sa intenzita súbojov o každý bod a loptu, oba tímy sa predháňali v dobrých fázach. Opäť raz priniesol pozitívny impulz Krajčovič, aj s jeho prispením sa Levice dostali v 15. minúte prvýkrát v zápase do vedenia – 31:29. Potom to už bolo ako na hojdačke, do šatní však išli spokojnejší domáci, keďže viedli 46:42.

Aj po prestávke pokračoval v dobrej atmosfére vypätý súboj. Trochu viac sa pritvrdilo, z čoho však profitovali zverenci trénera Tea Hojča. Po zranení Katuru sa jeho spoluhráči zomkli, za stavu 54:62 dokázali otočiť zápas na svoju stranu. Najskôr Žiak v samotnom závere vyrovnával trojkou na 67:67, aby následne Krajčovič kľúčovou trojkou poslal Patriotov do vedenia 70:67 pred záverečnou 10-minútovkou. Práve druhý menovaný bol ústrednou postavou štvrtej štvrtiny. Keď bolo treba, tak zobral na seba zodpovednosť a v dôležitých okamihoch nedovolil Komárnu pomýšľať na úspešnú domácu premiéru. V jednom momente Levičania viedli aj o sedem bodov, ale ešte necelé štyri minúty pred koncom to bolo len koš (80:78). O slovo sa však prihlásil Davis, ktorý žiadnu drámu nepripustil. Na čo siahol, to premenil. Napokon v závere zaznamenal desať bodov a aj s jeho prispením si Levice odnášali z palubovky Komárna víťazstvo 95:83.  

MBK Rieker Com-Therm Komárno – BK Levickí Patrioti 83:95 (22:17, 24:25, 21:28, 16:25)

Komárno: O'Reilly 17, Goodman 14, Delič a Hunter po 12, Miloševič 11 (Hlivák 11, Jankovič 4, Bolek 2, Stojanov 0)

Levice: Davis 24, Žiak 18, Gačeša 12, Tomič 7, Katura 6 (Krajčovič 16, Alexander 12, Štefek 0)

TH: 23/21 – 28/25, Fauly: 27 – 22, Trojky: 10 – 10, Rozhodovali: Margala, Lamoš, Turčin

Povedali po zápase:

András Vávra, tréner Komárna: "Myslím si, že prvých šesť hráčov z rotácie splnilo to, čo sa od nich očakávalo v takomto derby zápase. Nenašli sme však okrem Hliváka hráča, ktorý by z lavičky výraznejšie družstvu pomohol. Aj preto sme sa v závere unavili, navyše sa pomerne rýchlo vyfaulovali O'Reilly a Goodman, z čoho sme sa už nedokázali spamätať. Vyfaulovaní hráči nám chýbali najmä v útoku, Levice využili svoje skúsenosti, majú omnoho skúsenejších hráčov ako my, dokázali sa viac koncentrovať a lepšie vyhodnocovali herné situácie, s čím sa náš mladý tím nedokázal vysporiadať."

Jamal Hunter, hráč Komárna: "Zápas sme začali veľmi dobre a verili sme, že to tak pôjde aj ďalej. Bohužiaľ, skúsený súper sa rýchlo vrátil do stretnutia a potom bol celý zápas vyrovnaný. Aj keď sme stále držali vedenie, nebolo to vlastne žiadne vedenie, pretože Levice okamžite odpovedali na našu snahu. Na konci bol súper lepší, nepadli nám niektoré strely a potom to už išlo ťažko, keď sa súper strelecky chytil."

Teo Hojč, tréner Levíc: "Bol to očakávaný ťažký zápas, v Komárne sa hrá vždy ťažko, majú skvelú atmosféru a fanúšikov, ku ktorým sa pridali aj naši, za čo im v mene tímu ďakujem. Chalani v tomto zápase zabojovali, na ihrisku sme nechali všetko, celé naše srdce, a to stačilo na výhru. Máme úzky káder, navyše sa nám zranil Katura a mali sme problémy s faulami, takže sa hralo veľmi ťažko. Niektorí hráči hrali viac minút ako by mali a pri rytme streda - sobota sa to nedá. Hlavne druhý polčas sme začali dobre brániť a pridali sme aj levické srdiečko, čím sme otočili a vyhrali tento zápas."

Lawrence Alexander, hráč Levíc: "Hoci domáci mali lepší vstup do zápasu a viedli pomerne dlho, my sme si hrali svoju hru a za žiadneho stavu sme nerobili zbytočnú paniku. Dôležitý bol záver tretej štvrtiny, kde sme sa dvoma trojkami dostali do vedenia a v poslednej štvrtine sme už diktovali tempo hry my a nedovolili sme Komárnu zdramatizovať záver zápasu. Ďakujeme aj našim fanúšikom, ktorí za nami prišli a o to viac nás teší, že sme vyhrali."

Autor: Michal Duchovič

Foto: Lukáš Droppan