Druhý hrací deň Golden Eagle Cupu prinieslo rozhodnutie, kto sa stane víťazom tohtoročnej edície turnaja. Trofej pre víťaza zostane v rukách Levických Patriotov, ktorí zdolali GTK Gliwice 75:69. V druhom stretnutí si Helios Suns Domžale poradili s NH Ostrava 78:71.

Domžale si vybojovalo prvý triumf na turnaji

Oba celky ukázali v úvodných minútach dobrú defenzívu. Domžale sa ako prvý tím dokázal prebiť cez obranu súpera a zaznamenal tak prvé body v dueli. Ostrava však neváhala, ihneď odpovedala súperovi dvoma trojkami po sebe, čím sa jej podarilo dostať do vedenia. Slovinský tím ale stav dorovnal a prvú desaťminútovku napokon vyhral o bod – 14:13. V druhej štvrtine sa nedarilo dostať českému tímu opäť do vedenia a súperovi tak dovolili vytvoriť si náskok desiatich bodov. Hráči Ostravy prehrávali do polčasu 33:44.

Po polčase ukázala Ostrava väčšiu bojovnosť a znížila náskok Heliosu na rozdiel piatich bodov. Vyššie nasadenie prinieslo šancu na víťazstvo, do záverečnej časti sa totiž vstupovalo za vyrovnaného stavu  57:57. Posledná štvrtina však vyšla lepšie hráčom Domžale, zápas vyhrali 78:71.

NH Ostrava – Helios Suns Domžale 71:78 (13:14, 20:30, 24:13, 14:21)

Ostrava: Zaharijevič 14, Boggs 9, Bohačík a Nábělek po 5, Havlík 3 (Alleyn 24, Smith 11, Svoboda 0)

Domžale: Gajič 10, Besedič a Durnik po 6, Fon 5, Klavžar 4 (Pašajlič 22, Oman 10, Bratec 9, Smodiš 4, Jogan 2, Strel 0)

TH: 27/21 – 23/19, Fauly: 22 – 28, Trojky: 8 – 7, Rozhodovali: Baloun, Karafiát, Zatloukal

Povedali po zápase:

Dušan Medvecký, tréner Ostravy: „Myslím si, že sme odohrali lepší zápas ako piatok. Ako som už hovoril, bez toho hráča je pre nás ťažšie hrať. Nehrali sme tak sebecky ako v piatok proti Gliwiciam. Mali sme šancu na výhru a českí hráči si tiež celkom fajn zahrali, takže som spokojný.“

Jovan Beader, tréner Domžale: „Opäť sme mali problém s faulami a vysokými hráčmi, ale tentoraz sme dokázali zvíťaziť. Možno pre mňa bol tento zápas lepší, pretože sme ho vyhrali, ale myslím si, že Levice sú o niečo lepším tímom ako Ostrava.“

Levice zvládli ďalšiu dramatickú koncovku

Súboj kvalitatívne dvoch najlepších celkov na turnaji sa podľa očakávania začal vyrovnane, Gliwice otvorili stretnutie šnúrou 6:1, ale Levice za necelé dve minúty otočili stretnutie na svoju stranu. Hlavne podkošová práca Bojanovského s Gačešom priniesla Patriotom vedenie 19:17 po prvej štvrtine. Do druhej 10-minútovky vstúpil lepšie súper, po väčšinu času sa držal v menšom trháku. Posledné slovo však mali opäť domáci, Žiak upravoval na polčasových 37:35.

Tretia štvrtina bola ako na hojdačke, v jednom momente viedli Levičania, o čosi neskôr zase Gliwice. Poľský celok vstupoval do záverečnej 10-minútovky s náskokom jediného koša 57:55. Zverenci trénera Tea Hojča však zabrali v správnom momente, veľkou mierou sa obrat v závere postaral Gačeša. Tentoraz sa žiadna dramatická koncovka nekonala, Levice si postrážili záverečné momenty a po víťazstve 75:69 si zaistili triumf na 21. ročníku Memoriálu bratov Kleinovcov.

BK Levickí Patrioti - GTK Gliwice 75:69 (19:17, 18:18, 18:22, 20:12)

Levice: Gačeša 23, Bojanovský 12, Žiak 10, Katura 7, Tomič 4 (Davis 9, Krajčovič 6, Danielič a Štefek po 2, Bachan 0)

Gliwice: Dodd 9, Kiwilsza, Kurbas, Mack a Radwanski po 4 (LaChance 25, Robak 7, Stupinski 5, Dawkins 4, Piechowicz 3)

TH: 27/21 - 16/9, Fauly: 24 - 21, Trojky: 4 – 6

Boris Bojanovský, hráč Levíc: „Hrali sme proti kvalitnému súperovi z Poľska. Myslím si, že to bol vyrovnaný zápas od začiatku až do konca. Som rád, že sme to dotiahli do víťazného konca. Z našej strany sme odohrali lepší zápas, ale aj súper bol teraz lepší. Určite sa však máme ešte kde zlepšovať.“

Tanel Kurbas, hráč Gliwíc: „Vedeli sme, že aj tento rok sú Levice silným tímom. Snažili sme sa hrať rovnakú obranu ako v piatok, ale myslím si, že sme už trochu unavení. Vymenili sme agresívnu obranu za to, že sme switch-ovali a potrestali nás s príliš veľa ofenzívnymi doskokmi. Myslím si, že v ofenzíve sme hrali dobre, poslednú štvrtinu sme dali vonkajšie strely a snažili sa individuálne skórovať. Vždy je dobré byť späť v meste, kde ste niekedy žili. Je to pocit domova. Možno budúci rok a možno niekedy v budúcnosti sa budem môcť vrátiť naspäť. Minulý rok mali Levice skvelé družstvo a tento rok tiež hrajú dobre, súperom nič neuľahčujú.“

Autor: Romana Zsigová