V úvodný deň Golden Eagle Cupu zaznamenal víťazný vstup do turnaja poľský celok GTK Gliwice. Výhrou vstúpili do turnaja aj domáci Patrioti, o ich triumfe nad Domžale rozhodol v samotnom závere Boban Tomič.

Gliwice s výborným druhým polčasom

Poľský tím vstúpil do súboja s vyšším nasadením, Ostrava sa snažila stav dorovnávať hlavne trojkami, viaceré pokusy však premeniť nedokázala a prvú štvrtinu prehrala 14:26. Obrat v zápase nastal v druhom dejstve, keď hráči Ostravy začali hrať agresívnejší basketbal. Na strane súpera dochádzalo k viacerým nepresnostiam a zverenci trénera Dušana Medveckého prehrávali na konci druhej desaťminútovky len o jediný bod – 36:37.

Po prestávke ukázali Gliwice skvelý výkon v obrane a v hre pod košom, keď súperovi dovolili nastrieľať iba šesť bodov za celú štvrtinu. Poliaci si vytvorili ku koncu tretej štvrtiny náskok 61:42. V záverečných desiatich minútach sa zápas už len dohrával, hráči GTK svoj náskok postupne zvyšovali a na konci zápasu zvíťazili suverénne 88:61.

GTK Gliwice (Poľ.) – NH Ostrava (ČR) 88:61 (17:16, 20:20, 24:6, 27:19)

Gliwice: Dodd 17, Mack 15, Kurbas 9, Kiwilsza 8, Radwanski 7 (LaChance 11, Stupinski 9, Szlachetka 7, Robak 5, Dawkins a Piechowicz 0)

Ostrava: Boggs 14, Nábělek 11, Boháčik 9, Zaharijevič 7, Havlík 0 (Alleyn 14, Smith 4, Svoboda 2)

TH: 16/13 – 20/10, Fauly: 24 – 18, Trojky: 11 - 5

Povedali po zápase:

Pawel Turkiewicz, tréner Gliwíc: „Vyhrali sme zápas, čo je pre nás dôležité. V druhom polčase sme hrali dobre v obrane, súper dal len šesť bodov za štvrtinu. Hrali sme múdro, súperovi sme nedarovali otvorené strely. Je to prípravný zápas pre hráčov, aby sa dostali do kondície a skóre nie je dôležité. Som spokojný s obranou svojho tímu. Je to príprava pred sezónou a je dobré, že si môžeme zahrať proti tímom z ostatných krajín, ktoré sú na rovnakej úrovni. Taktiež sa otestujeme proti tímu z Alpsko-jadranského pohára, čo je pre nás výhodou.“

Dušan Medvecký, tréner Ostravy: „V prvom polčase sme ešte boli ako tak schopní hrať fyzicky proti Gliwiciam obranu aj útok. V druhom polčase už začal hrať súper omnoho agresívnejšie v obrane ako v prvom polčase. Mali sme problém uvoľniť sa pre loptu a nevyužívali sme clony. Prišli sme bez jedného rozohrávača, takže potom bol pre nás problém dostať loptu tam, kam chceme a z toho pramenil aj ten výsledok. Chceme si na turnaji zahrať dobrý basketbal proti kvalitným súperom a ako som už povedal, nemáme jedného rozohrávača, takže dúfam, že to na ďalšom zápase zvládneme lepšie ako to bolo v tomto zápase.“

 

Víťazný vstup Levíc po dramatickej koncovke

V úvodnej desaťminútovke si Patrioti vytvorili najmä vďaka Lukovi Katurovi 10-bodový náskok, so svojimi spoluhráčmi predvádzal skvelé akcie a v tejto časti nastrieľal jedenásť bodov. Slovinskému tímu sa dlhšiu dobu nedarilo odpovedať na útok Levíc, prvú štvrtinu preto prehrali 14:26. Domžale sa ale nevzdávalo, čoraz viac prenikalo do obrany Levičanov. Hoci Milan Žiak ukázal výborné individuálne akcie, stav po prvom polčase bol vyrovnaný - 40:40.

Úvod tretej štvrtiny bol plný nepresností z oboch strán. Hráči Domžale sa dotiahli na konci tretej štvrtiny na rozdiel šiestich bodov - 52:58. Aj keď sa v záverečnej perióde vyfaulovali až traja hráči na strane slovinského celku, tak Domžale dokázalo v posledných minútach narobiť Levičanom problémy trojkami. O všetkom rozhodol päť sekúnd pred koncom Boban Tomič, individuálnou akciou upravoval na 74:73 pre Patriotov. Hostia mali poslednú akciu, ale ďalekonosná strela Pasaljiča si cestu do koša nenašla.

BK Levickí Patrioti – Helios Suns Domžale 74:73 (26:14, 14:26, 18:12, 16:21)

Levice: Katura 14, Gačeša 11, Bojanovský a Tomič po 8, Žiak 7 (Davis 14, Bachan 5, Krajčovič 4, Štefek 2, Danielič 1)

Domžale: Gajič 16, Besedič 12, Pasaljič 11, Durnik 5, Fon 3 (Bratec 17, Močnik 5, Oman 4, Jogan a Šaškov 0)

TH: 30/24 – 14/9, Fauly: 22 - 29, Trojky: 4 – 12, Rozhodovali: Baloun, Kec, Vošahlík (všetci ČR)

Povedali po zápase:

Luka Katura, hráč Levíc: „Myslím si, že sme hrali dobre prvých pätnásť minút, potom sme už nehrali tak dobre. Na konci zápasu sme ale ukázali náš charakter a zvíťazili. Naším cieľom bude vyhrať turnaj.“

Jovan Beader, tréner Domžale: „Bol to veľmi zaujímavý zápas. V závere zápasu sme zostali bez veľkých hráčov a museli sme hrať s malou zostavou. Chcem pogratulovať Leviciam k víťazstvu. Turnaja sa zúčastnili dobré tímy a myslím si, že to môže byť ešte veľmi zaujímavé.“

Autor: Romana Zsigová

Foto: Lukáš Droppan