Bez jedinej prehry zatiaľ prechádzajú Alpsko-jadranským pohárom zverenci trénera Tea Hojča. Levickí Patrioti odprevadili v štvrťfinále zo súťaže slovinského zástupcu KK Šenčur GGD, pred domácimi priaznivcami nad nimi triumfovali 101:63.
Levice sú jeden z mála tímov, ktoré sú súčasťou Alpsko-jadranského pohára od jeho počiatku. V prvých dvoch ročníkoch sa dostali najďalej do štvrťfinále, teraz sa však premiérovo predstavia už medzi najlepšou štvorkou. Ako jediný tím pri tom ešte neokúsili v aktuálnom ročníku chuť prehry. „Som spokojný so zápasovou bilanciou. Je vždy dobré sa konfrontovať na medzinárodnej úrovni. Je to dobré pre náš klub, pre tím a špeciálne pre našich mladých slovenských hráčov. Je to dobré pre sebavedomie tímu. Po dlhej dobe sme sa prvýkrát dostali do semifinále Slovenského pohára, teraz prvýkrát počas troch rokov účinkovania v Alpsko-jadranskom pohári, sme v semifinále. Je to dôkaz toho, že každým rokom sa ako klub zlepšujeme. Je to výsledok práce ľudí v klube, je to pre nás dobrá spätná väzba, že ideme správnou cestou,“ zhodnotil doterajšie účinkovanie tréner Teo Hojč.
Aktuálne je diskutovanou témou úroveň kvality slovenských hráčov a tiež možnosti, ako im pomôcť v zlepšení výkonnosti. „Medzinárodná konfrontácia je myslím si, že iba plus pre nás. Neurobili sme si hanbu, postúpili sme do semifinále a chceme to dotiahnuť čo najďalej. Je to dobrá skúsenosť, každý zápas proti zahraničnému klubu je niečo naviac. Je to obohatenie ligovej sezóny,“ myslí si člen slovenskej reprezentácie a hráč Levíc Šimon Krajčovič. Svoj pohľad na tému priniesol aj kormidelník Patriotov: „Som si istý, že to hráčom pomáha. Myslím si, že viacej slovenských klubov by malo hrať akúkoľvek medzinárodnú súťaž. Možno práve toto chýba slovenským hráčom, keď sú v reprezentačných tímoch. Tiež však viem, že to nie je ľahké, keďže sa hrá systémom streda – sobota. My sme sa však rozhodli ísť touto cestou, máme troch mladých slovenských hráčov, pre ktorých sa snažíme urobiť všetko potrebné.“
Oproti predchádzajúcim ročníkom majú Levičania oveľa širšiu a kvalitnejšiu súpisku, čo sa prejavuje aj na minutáži jednotlivých hráčov. Aj napriek nabitému programu, dostávajú hráči z rotácie takmer rovnaký počet minút, ako členovia základnej päťky. „Je to dôležité, bol to aj jeden z dôvodov, prečo sme sa do tejto súťaže prihlásili. Máme širokú súpisku, na ktorej sú rovnocenní hráči. Samozrejme, potom to je pre nás v tomto smere o čosi jednoduchšie,“ uviedol Slovinec. „V nedávnych zápasoch si každý zahral dosť. Nik nehral príliš veľa minút, neboli sme preťažení. Mali sme podľa toho aj prispôsobené tréningy,“ dodal Krajčovič.
Ďalšou prekážkou v súťaži bude český celok USK Praha. Rozohrávač Levíc by rád so svojimi spoluhráčmi pokračoval v nastolenom trende: „Všetci radi vyhrávame, takže si myslím, že sú spokojní všetci. Aj keby tam bola náhodou nejaká prehra, tak by sa nič nestalo. Vyšlo to však takto, preto sme určite spokojní. Chceme v tom pokračovať.“

Aktuálne sa dohadujú termíny semifinálovej série proti USK Praha, ktorá bude mať určite špecifický náboj. V Prahe by sa malo podľa posledných správ hrať už najbližší pondelok 12.3 o 18.00 hodine. Odveta v Leviciach bude o týždeň neskôr, pravdepodobne v utorok 20.3. Oficiálne potvrdenie termínov by malo byť známe už zajtra.

Foto: Lukáš Droppan