Levickí Patrioti v utorňajšom zápase šiesteho kola Alpsko – Adriatického poháru zvíťazili nad slovinským tímom Helios Domžale presvedčivo 95 : 72. Stali sa tak jediným družstvom, ktoré v tohtoročnej edícii poháru dosiaľ neokúsilo trpkú príchuť prehry.
Levičanom sa v Európe darí. Suverénnym spôsobom ovládli „ d-čkovú“ skupinu a v prvom vyraďovacom kole sa môžu tešiť na jedného z dvojice – Brno, Sencur ( Slovinsko ). Čo boli hlavné faktory, vďaka ktorým „ žltozelení“ prevýšili svoju konkurenciu z popredných tímov Česka, Slovinska a Rakúska?

1. Konzistentnosť výkonov založená na tímovej hre
Keď sa pozrieme do tabuľky individuálnych štatistík hráčov, mohli by sme nadobudnúť pocit, že Levičania v pohári ani vôbec neúčinkovali. A práve v tom spočíva ich sila. Na rozdiel od viacerých zo svojich súperov nemajú hru založenú na pár individualitách, ktoré dokážu rozhodnúť zápas. Silná lavička Patriotov nikdy nesklamala, častokrát o osude zápasu dokonca rozhodla. A to bol komfort, ktorí si ich súperi nemohli dovoliť.
2. Základ úspechu vybojovaný na ihriskách súperov
Žreb Patriotom príliš neprial. Prvé tri zápasy na palubovkách súperov neveštili nič dobré. Levičanov čakali náročné zápasy na zahraničných palubovkách rámcované bojom o popredné pozície v domácej lige. A výsledok? Dve pomerne jednoznačné víťazstvá a jedno vydreté. Po šnúre zápasov na ihriskách súperov bol cieľ v predstihu splnený. Postup do vyraďovacej fázy a to dokonca v najskoršom možnom termíne. Dalo by sa čakať, že domáce zápasy budú už len akousi formalitou. To by však levických chlapcov nemohol viesť perfekcionista, akým slovinsky lodivod Hojč je.
3. Levickí juniori využili svoje príležitosti naplno
Je všeobecne známe, že prechod z juniorskej kategórie do sveta profesionálneho basketbalu nie je vôbec jednoduchý. Pre Levice tento výrok platí špeciálne. Často sa im vyčíta, že spolupráca medzi „Á- čkom“ a juniorskými družstvami nie je ideálna. Je veľmi sympatické, že Patrioti sa snažia toto tvrdenie postupne odbúravať. Alpsko – adriatický pohár je správna príležitosť na začlenenie mladých odchovancov do mužského basketbalu. A presne to sa stalo. Mladí chlapci, stále neostrieľaní profesionálnym basketbalom svojimi výkonmi splatili dôveru trénerov a rozhodne nesklamali.
Špecifickým zápasom bol domáci duel proti Grazu. Patrioti kvôli náročnému ligovému programu šetrili niekoľko dôležitých opôr. Zastúpiť ich museli dorastenci. Pre niekoľko z nich to bol dokonca prvý profesionálny zápas v ich živote. Družstvo zložené z hráčov ako Danielič, Adámik, Zigo, Lukniš, Slaninka či Volárik sa nadchlo k heroickému výkonu a napriek jednoznačnej výškovej a váhovej prevahe súpera si dokázalo v nervydrásajúcom závere uchmatnúť body na svoju stranu.

Štatistické zaujímavosti
Napriek tomu, že Patrioti v doterajšom priebehu nevynikali v individuálnych štatistikách, predsa sa len niečo našlo.
Boris Bojanovský je s priemerom 1.8 bloku na zápas najúspešnejším hráčom v tejto štatistike.
Šimon Krajčovič má 75 % úspešnosť streľby za 3 body, čo ho radí na tretie miesto

.Autor : Štefan Porubský