„Žlto-zelení“ získali do svojho tímu druhú zahraničnú posilu. Na pozíciu krídla prichádza 22-ročný Američan Marty Hill.
Pre najnovšiu levickú akvizíciu bude Slovensko štartom do jeho profesionálnej kariéry. Hill začínal s americkým univerzitným basketbalom na škole Northeast Community College, po dvoch úspešných rokoch zamieril do Evansvillu. V predchádzajúcom ročníku odohral 196 cm vysoký krídelník 32 stretnutí, priemerne si v nich zapisoval 11,5 bodu (47,9% za dva body, 41,7% za tri body, 73,3% trestné hody), 3,9 doskoku, 1,6 asistencie a 1,2 zisku.
„Prichádza k nám hráč so zaujímavými parametrami. Veríme, že prinesie energiu, kvalitu a atletickosť. Verím, že bude využiteľný na viacerých pozíciách a že jeho všestrannosť nám pomôže, či už v útoku alebo v obrane,“ uviedol na jeho adresu tréner Patriotov Michal Madzin.
Hill je treťou novou tvárou v levickom družstve, spolu s Viktorom Juríčkom a Estóncom Mihkelom Kirvesom. Z predchádzajúceho ročníka zostávajú všetci slovenskí hráči – Patrik Adámik, Martin Bachan, Boris Bojanovský, Šimon Krajčovič, Milan Žiak a Samuel Volárik. Tím povedie z pozície hlavného trénera Michal Madzin.

Po desiatich rokoch bude mať levický basketbal zastúpenie aj v druhej najvyššej súťaži mužov – v 1.lige. V sezóne 2008/9 účinkovalo družstvo Basketbal Levice „B“ v tejto súťaži naposledy. Zo šestnástich tímov skončili vtedy žlto-zelení na 11.mieste. Potom hralo levické „béčko“ dlhé roky v tretej najvyššej súťaži – 2.lige Západ, ktorú niekoľkokrát aj vyhralo, avšak bez ambícií posunúť sa o súťaž vyššie. V poslednej sezóne sa tento tím do súťaže neprihlásil.

ŠBK Junior Levice v spolupráci s Levickými Patriotmi už dlhší čas diskutovali o myšlienke vytvoriť družstvo mužov, ktoré by účinkovalo v I. lige. Cieľom oboch klubov je vytvoriť medzistupeň pri prechode hráčov z juniorky do SBL. Prekážkou bol dlho termínovník súťaží, kde však v nasledujúcej sezóne nastanú konečne určité zmeny, ktoré otvorili dvere tomuto projektu. „Už dlhšiu dobu sme avizovali a vyslovovali nespokojnosť s tým, že na federácii bola 1.liga mužov odsúvaná do pozadia. Hoci práve to je podľa nášho názoru súťaž, v ktorej by mali mladí slovenskí hráči získavať prvé skúsenosti medzi mužmi. Vedenie SBA štyri roky tvrdohlavo búšilo do SBL-ky, bolo to však akoby chceli dom začať stavať od strechy. Za posledných desať rokov sa počet tímov v druhej najvyššej súťaži mužov scvrkol na polovicu, rovnako tak tomu je aj u juniorov či kadetov. Tým, že sa schválili zmeny hracích dní v súťažiach, je to prvý malý krok k tomu, aby sa mladým talentovaným hráčom pomohlo pri prechode z juniorskej kategórii k mužom“ povedal generálny manažér Levíc Ladislav Garaj.
Od novej sezóny budú úradnými hracími dňami v juniorskej lige piatok a sobota, prvá liga mužov sa bude hrať v nedeľu. V prípade ak v daný víkend nekolidujú zúčastneným klubom obe súťaže, môžu sa tímy dohodnúť aj na iných hracích dňoch.
„Túto myšlienku diskutujeme minimálne jeden rok. Vôľa na strane vedení oboch klubov je veľká. Základnou myšlienkou je vytvoriť priestor a podmienky na plynulý prechod hráčov do extraligy. Preto sme pristúpili k rokovaniam a riešili sme praktické veci akými sú tréner, zloženie družstva, hracie dni, forma tréningov, samozrejme finančné náklady a v neposlednom rade názov družstva hovorí Gabriel Sirotňák, prezident ŠBK Junior.

Družstvo by malo byť tvorené prevažne z Levičanov, či už bývalých hráčov, alebo aktívnych. „Povedali sme si, že v prvom roku je dôležité vytvoriť „akékoľvek“ družstvo, len aby sa to rozbehlo. Preto sme oslovili aj bývalých hráčov, ktorí už nemajú ambície účinkovať v extralige. Našim plánom nie je tím na jednu sezónu. Máme strednodobú víziu v horizonte 3 - 5 rokov, ktorou je, aby prvoligový tím bol zdrojom slovenských hráčov pre extraligový tím.“, dodáva Sirotňák.

Oba kluby momentálne oslovujú hráčov do novovznikajúceho družstva, základ tímu je už prakticky jasný. „V tomto družstve dostanú príležitosť hráči z tímu Patriotov, ktorí majú menšiu minutáž, ďalší potencionálni slovenskí hráči z iných klubov, ktorí prejavili záujem a samozrejme hráči, ktorí ukončili juniorskú súťaž v ŠBK Junior, ale aj aktívni 2-3 hráči z juniorského tímu ŠBK Junior. Zvyšok tímu budú dopĺňať skúsení bývalí hráči Levíc, ktorí dlhodobo hrali v 2.lige. Sme radi, že štartujeme tento projekt, lebo sa nám v posledných rokoch stávalo, že mnohí hráči ŠBK Junior, skončili juniorskú súťaž a napriek tomu, že ešte študovali v Leviciach ukončili hráčsku kariéru, alebo hrali prvú ligu mužov v iných mestách. Veríme, že sa k našej myšlienke pripoja aj iné kluby na Slovensku a tzv. „B“ družstvá, ktoré by mali byť liahňou slovenských hráčov by mohli mať aj iné extraligové kluby,“ hovorí Sirotňák.
O tom kto bude trénerom družstva by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch. „Samozrejme máme predstavu, chceme ju ale konzultovať najskôr s kandidátmi na túto pozíciu. Čo sa týka tréningového procesu, ten bude pravdepodobne obmedzený na jeden, maximálne dva spoločné tréningy, tým že časť hráčov bude trénovať s Patriotmi a časť s juniormi Levíc", hovorí generálny manažér Patriotov.

Družstvo už je prihlásené do novej sezóny 2019/2020 pod názvom ŠBK Junior – Patrioti Levice. Financovať tento projekt by mali oba kluby spoločne zo svojich rozpočtov.

 

Vedenie Levických Patriotov myslí aj na talentovaných mladíkov vo svojom tíme. Dôkazom toho je nová trojročná zmluva pre 19-ročného krídelníka Samuela Volárika.

Prázdniny a dovolenky sú už za dverami a my budeme veľmi radi, ak sa aj tento rok podelíte s nami o svoje zážitky z putovania po Slovensku, Európe, či iných zákutiach sveta. Ako hrdí Patrioti si na svoju dovolenku nezabudnite zobrať klubové tričko, dres, alebo šál, nechajte sa odfotiť, pošlite nám fotku a budete zaradení do tradičnej letnej súťaže Patriotov.
S hlavným partnerom súťaže cestovnou agentúrou Áčko travel sa tešíme na každý jeden letný pozdrav!

Ako na to?
Odfoťte sa na dovolenke v tričku, v drese, so šálom, prípadne iným predmetom s logom Levických Patriotov alebo Basketbal Levice a pošlite nám fotografiu v elektronickej podobe na email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Napíšte nám svoje meno a krátky popis fotografie s uvedením miesta, kde bola odfotená.

Fotky budeme postupne uverejňovať na Facebook stránke Basketbal Levice v albume Dovolenka s Patriotmi 2019. Na uverejnenej fotke sa následne môžete označiť a svojpomocne si získavať „lajky", čiže hlasy.
Fotografie môžete posielať do 31. augusta a hlasovanie bude prebiehať do polnoci 15. septembra.

O čo sa hrá?
1. cena  Zľava na Vami vybratú dovolenku (v termíne do konca roka 2020) v cestovnej agentúre Áčko travel v hodnote 300,- EUR
2. cena  Permanentka PATRIOT na basketbalovú sezónu 2019/20
3. cena  Klubové tričko a majstrovský šál

Je úplne jedno či budete dovolenkovať na Slovensku, alebo v zahraničí. Užite si leto, ukážte tam všetkým, že ste Levickí Patrioti, pošlite nám fotku a zbierajte „lajky“. Tešíme sa na prvé pozdravy!
Ak ešte nemáte žiadnu dovolenku vybratú, pomôcť Vám dokážeme aj v cestovnej agentúre Áčko travel, kde máme aktuálne last minute od viac ako 190 cestovných kancelárií:
www.acko-dovolenka.sk

 

acko list

Po ročnej prestávke budú mať Levickí Patrioti opäť reprezentanta Estónska. Prvou zahraničnou posilou „žlto-zelených“ je 22-ročný krídelník Mihkel Kirves.

Levickí Patrioti sa chcú konfrontovať aj v nasledujúcom ročníku s basketbalovou Európou. Vedenie klubu preto opäť poslalo prihlášku do Alpsko-jadranského pohára, ktorého súčasťou sú od samotného vzniku súťaže.