Basketbalové kluby Levickí Patrioti, MBK Rieker Com-Therm Komárno a BC Prievidza spoznali mená svojich súperov v treťom ročníku nadnárodnej súťaže Helios Alpsko-jadranský pohár.
Úspešný druhý ročník Alpsko-jadranského pohára korunoval na konci historicky prvého slovenského víťaza - MBK Rieker Com-Therm Komárno. Kredit súťaže opäť vzrástol, pred sezónou 2017/2018 informovalo vedenie súťaže o záujme až 20 tímov zo siedmich krajín. Aj v tretej sezóne nebudú chýbať zástupcovia zo Slovenska, okrem obhajcu z Komárna, tradičného účastníka z Levíc, sa opäť po roku prihlásili do súťaže Prievidžania.
Vedenie súťaže predstavilo vo Viedni novinky pred tretím ročníkom Helios Alpsko-jadranského pohára (AAC). Okrem potešujúcej správe o expanzii a vzrastu kvality súťaže, bude mať AAC pred štartom sezóny redizajnový web a tiež možno očakávať bohatšie spravodajstvo zo súťaže. Premiérou by mal byť All Star zápas vo Viedni, jeho termín zatiaľ nie je určený vzhľadom na dolaďovanie termínov jednotlivých zástupcov v súťaži. Dlhodobejšou víziou vedenia AAC je nárast účastníkov, do sezóny 2018/2019 sa dokonca hovorí o účasti 24 klubov. Okrem toho je prioritou skvalitnenie marketingu nadnárodného pohára.
Systém súťaže neprešiel výraznejšími zmenami, naďalej je prioritou flexibilný program zápasov vzhľadom na vyťaženosť tímov vo svojich krajinách, resp. súťažiach. Tímy vyžrebovali do štyroch skupín po štyroch. Ďalej postúpia celky na prvých dvoch miestach, potom je na programe klasická vyraďovačka. Meno víťaz AAC za sezónu 2017/2018 spoznáme najneskôr 20. marca 2018. Ešte tesne pred slávnostným žrebom prišlo ešte k jednej zmene v rámci obsadenia tímov, chorvátsky KK Zabok nahradil zástupca českej najvyššej súťaže - mmcité+ Brno.
Na Levice čakajú dva nové celky v súťaži - Ústí nad Labem a Graz. Rakúsky celok má po minuloročnom ôsmom mieste v lige oveľa vyššie ambície, SLUNETA narazila v štvrťfinále sezóny 2016/2017 na Nymburk, ktorému podľa očakávania podľahla. Slovinské Domžale netreba bližšie predstavovať, je to víťaz prvého ročníka a finalista minulej sezóny. Patrioti sa s nimi stretli pred dvoma rokmi v skupinovej fáze (52:90 vonku a 74:67 doma). "Myslím si, že z možností, ktoré tam boli, tak môžeme byť celkom spokojní so skupinou. Je atraktívna a dá sa z nej postúpiť do štvrťfinále, čo bude určite naším cieľom. Tešíme sa na kvalitnú konfrontáciu so slovinským Domžale, v minulosti sme sa už s nimi stretli a boli to dva výborné zápasy. Opäť po rokoch máme súťažnú konfrontáciu s českým basketbalom v podobe Ústí nad Labem, ľudia budú určite na to zvedaví. Graz bude mať určite vyššie ambície ako v predchádzajúcich rokoch v rakúskej lige, tiež to môže byť kvalitný súper. Začíname ešte pred štartom ligy, chceli sme tam ešte jeden prípravný zápas, ale využijeme ho ako súťažný. Myslím si, že AAC bude mať výbornú úroveň. Veríme, že tak, ako v doterajších dvoch ročníkoch, tak aj v treťom ročníku budeme reprezentovať mesto, klub aj Slovensko a dosiahneme nejaký úspech," zhodnotil skupinu generálny manažér Levíc Ladislav Garaj.

Žreb Helios Alpsko-jadranského pohára 2017/2018:
A-skupina: BC Prievidza, USK Praha (ČR), BC Hallmann Viedeň (Rak.), Zlatorog Laško (Slov.)
B-skupina: MBK Rieker Com-Therm Komárno, BK Armex Děčín (ČR), Egis Körmend (Maď.), KK Tajfun Šentjur (Slov.)
C-skupina: KK Šenčur (Slov.), mmcité+ Brno (ČR), BK Klosterneuburg Dukes (Rak.), KK Vrijednosnice Osijek (Chor.)
D-skupina: BK Levickí Patrioti, Helios Suns Domžale (Slov.), SLUNETA Ústí nad Labem (ČR), UBSC Raiffesien Graz (Rak.)

D-skupina: /predbežné termíny, ktoré ešte musia prejsť schválením a zmenami dvoch zápasov SBL/

26.09.2017 - Helios Suns Domžale - BK Levickí Patrioti
11.10.2017 - UBSC Raiffesien Graz - BK Levickí Patrioti
25.10.2017 - SLUNETA Ústí nad Labem - BK Levicí Patrioti
16.11.2017 - BK Levickí Patrioti - UBSC Raiffesien Graz
19.12.2017 - BK Levickí Patrioti - SLUNETA Ústí nad Labem
16.01.2018 - BK Levickí Patrioti - Helios Suns Domžale

autor: Michal Duchovič, basketliga.sk