V mierne oklieštenom zložení začali s prípravou na novú sezónu Levickí Patrioti. Pod vedením slovinského trénera Tea Hojča chcú „žlto-zelení“ minimálne nadviazať na predchádzajúce dva úspešné ročníky.
Dva roky po sebe výborná základná časť, dvakrát predčasný koniec už vo štvrťfinále. Levičania si podobný scenár do tretice nepripúšťajú, preto vedenie klubu zložilo na papieri mimoriadne zaujímavý tím. „Opäť sme hľadali hráčov s charakterom, pokračujeme však v zabehnutom systéme - budovanie tímu bez veľkých hviezd. Dúfam, že sme správne vybrali a budú to tímoví hráči. Urobili sme viac zmien, ako sme plánovali. Chceli sme si udržať niektorých hráčov z minuloročného tímu, ale situácia nám to neumožnila,“ vyjadril sa Hojč. Na procese výberu hráčov si dali Patrioti opäť záležať, veď z minuloročného tímu zostala z kľúčových hráčov len dvojica Šimon Krajčovič a Žarko Djurič. Zo slovenských vôd angažovali troch hráčov – Borisa Bojanovského, Garricka Simsa a Martina Bachana. „V prvom rade sme chceli získať slovenských hráčov. Smerovanie nášho klubu je také, že chceme získať mladších slovenských basketbalistov. Myslím si, že sa nám to podarilo. Všetci traja Slováci (Bachan, Bojanovský, Krajčovič) majú viacročné kontrakty, čo je veľmi dôležité. Máme totiž viac času pracovať na ich progrese. Následne sme sa pustili do výberu zahraničných hráčov podľa pozícií, na ktoré sme ich potrebovali. V rámci tohto hľadania sme mali záujem aj o niektorých iných hráčov, ale z rôznych dôvodov sa napokon nestáli hráčmi Levíc. Som však šťastný z toho, akých hráčov sme vybrali,“ uviedol slovinský kormidelník.
Na prvý pohľad sa to nezdá, ale súpiska Levíc číta až piatich reprezentantov. „Kentwan Smith je reprezentantom Bahám. Tanel Kurbas bol súčasťou estónskeho tímu na majstrovstvá Európy 2015, bol aj v nominácii na predkvalifikáciu MS 2019, ale tam prišiel o miesto v dôsledku zranenia kolena. Tiež traja reprezentanti Slovenska, to je dobrá bilancia,“ myslí si Hojč. K mužom sa pridá premiérovo aj Martin Danielič, člen slovenskej reprezentácie do 18 rokov. „Najdôležitejšia vec u Martina Danieliča bude, že bude pevnou súčasťou 12-člennej súpisky. Bude hráčom mužského tímu, bude súčasťou každého tréningu. To je najväčší rozdiel oproti predchádzajúcemu roku. Ukázal potenciál, dobrú pracovnú morálku. Sme tu na to, aby sme s ním pracovali. Dáme mu šancu v prípravných zápasoch a dúfame, že ukáže svoju kvalitu a basketbalové schopnosti,“ vyhlásil tréner Levíc.
Súpiska Patriotov zatiaľ nie je úplne uzatvorená, Hojč si spolu s asistentom trénera Ladislavom Lutovským ponechal tri miestenky, ktoré si rozdelia hráči ŠBK Junior Levice /do prípravy sa zapoja Jaro Lukniš, Patrik Adámik, Jakub Zigo, Šimon Slaninka a Martin Danielič/ a hráči, ktorí budú počas prípravy na skúške. „Máme deviatich profesionálov, ktorí budú mať samozrejme najväčšiu minutáž. Zostali nám tri voľné miesta na súpiske, o tie budú bojovať v rámci našej spolupráce s ŠBK Junior Levice hráči z juniorky. Chceme totiž ukázať, že myslíme aj na nich. Budeme veľmi radi, ak sa niektorých hráčom Levíc podarí vypracovať na dôležitých členov tímu. Samozrejme, riešime aj skúšky. Nikdy totiž nie je dostatok slovenských hráčov. Obzeráme sa po možnostiach, kto bude našim štvrtým slovenským hráčom v tíme. Momentálne je u nás na skúške Michal Kuzmiak, uvidíme v najbližších týždňoch, či bude tým, čo hľadáme,“ vysvetlil Hojč situáciu.
Dva úspešné roky na Slovensku zvýšili Hojčov kredit, napriek viacerým ponukám sa však rozhodol pokračovať aj tretí rok v rozrobenej práci v metropole Tekova. „Rozhodol som sa predĺžiť zmluvu z toho dôvodu, že majitelia klubu prejavili veľký rešpekt voči mojej osobe a chceli, aby som zotrval. Mal som aj iné ponuky, ale spôsob, ako ma v Leviciach akceptovali, chovali sa ku mne, to viedlo k tomu, že s týmito ľuďmi chcem aj naďalej pracovať a pokračovať v tom, čo sme začali. Myslím si, že v prvých dvoch sezónach sme vybudovali niečo dobré, na čom sa dá pracovať. Dúfam, že nás čaká dobrá sezóna,“ povedal slovinský tréner. Jeho práca priniesla úspech v podobe pozvánky do realizačného tímu slovenskej reprezentácie, no zo zdravotných dôvodov ju prenechal Michalovi Madzinovi zo Svitu. „Po zdravotnej stránke som v poriadku, keby to tak nebolo, tak by som nebol v Leviciach. Nebolo by to férové voči klubu, keďže ako tréner beriem na seba zodpovednosť. Cítim sa dobre a som motivovaný do práce,“ vyhlásil Hojč.
Patrioti nezačali s prípravou v kompletnom zložení, individuálne zatiaľ trénuje Bojanovský, s reprezentáciou je Bachan a Krajčovič, počas týždňa sa pripojí k tímu Kurbas. V rámci prípravy si zmerajú sily v deviatich zápasoch. „V prvom rade chcem vytvoriť dobrú tímovú chémiu, aby jednotliví hráči fungovali spolu ako rodina. Potom sa pustíme do budovania našej hry, skrz prípravné zápasy potom popracovať na tom, ako chceme vyzerať. Som šťastný z práce, ktorú urobil generálny manažér Ladislav Garaj. Podarilo sa mu nájsť pre nás dobrých súperov. Je to tiež šanca na zlepšenie, pretože je potrebné hrať náročné zápasy,“ hovorí tréner Levíc o cieľoch v príprave.
Čo ciele Patriotov v novom ročníku Slovenskej basketbalovej ligy? „Mojim trénerským cieľom, ktorý sa snažím učiť aj hráčov je, aby sme mali krátkodobé ciele. Teraz sa ešte nedá hovoriť o play off, závere sezóny. Treba ísť od zápasu k zápasu, každým týždňom sa zlepšovať. Nesústredíme sa momentálne na konečný výsledok, ale na progres. To je moja filozofia. Sme si vedomí toho, že sú tímy s väčšími rozpočtami ako Inter a Košice, na papieri vyzerajú oveľa lepšie ako my. Vieme, že to bude ťažká bitka. Potom sme tu my a ďalšie tri - štyri kluby, ktoré chcú bojovať o jedno umiestnenie. Myslím si, že súťaž bude lepšia ako pred rokom. Ako športovec musíte byť radi, keď stoja pred vami veľké výzvy,“ dodal na záver Hojč.

Aktuálne zloženie BK Levickí Patrioti na sezónu 2017/2018:
Príchody: Martin Bachan (Iskra Svit), Boris Bojanovský (MBK Rieker Com-Therm Komárno), Miha Vašl (Champagne Chalons-Reims Basket - Francúzsko), Teo Petani (GKK Šibenik - Chorvátsko), Kentwan Smith (BC Nokia - Fínsko), Garrick Sims (MBK Lučenec), Tanel Kurbas (Södertälje Kings - Švédsko), Michal Kuzmiak (na skúške)
Zostali: Teo Hojč (tréner), Ladislav Lutovský (asistent trénera), Žarko Djurič, Šimon Krajčovič, Martin Danielič, Patrik Adámik, Jaroslav Lukniš, Jakub Zigo, Dávid Bendík
Odchody: Jaroslav Musil (BC Prievidza), Jozef Vojtek (MBK Rieker Com-Therm Komárno), Vladimír Klár (koniec kariéry), Igor Josipovič (Spars Sarajevo – Bosna a Hercegovina), Joshua Nofflet, Reginald Keely, Jarvis Summers, Dejan Djokič, T.J. Bannister, Matúš Marchyn (?)

Zoznam prípravných zápasov BK Levickí Patrioti pred sezónou 2017/2018:
26.8. - BK Levickí Patrioti – PP TV RAJ Žilina
1.9. - Zalakerámia ZTE KK (Maď.) - BK Levickí Patrioti
2.9. - Egis Körmend (Maď.) - BK Levickí Patrioti
7.9. - BK Opava (ČR) - BK Levickí Patrioti
8.9. - DEKSTONE Tuři Svitavy (ČR) - BK Levickí Patrioti
15. - 17.9. - Medzinárodný turnaj v Leviciach (BK Levickí Patrioti, BC Prievidza, BK Opava - ČR, Lions de Géneve - Švaj.)
22.9. - BK Levickí Patrioti - NH Ostrava (ČR)

Autor: Michal Duchovič, basketliga.sk
Foto: Lukáš Droppan