Levickí Patrioti skompletizovali obvodové pozície v tíme na novú sezónu. Posledným dielikom do tejto skladby je angažovanie 27-ročného Američana Lawrencea Alexandra.
Nová posila v žlto-zelenom drese zaujala už pôsobením na univerzite, kde bola súčasťou North Dakota State. Hneď úvodný rok sa stal nováčikom roka v Summit League, ďalší ročník v druhom najlepšom tíme súťaže. Ocenenia pokračovali aj v nasledujúcich dvoch sezónach – dvojnásobný víťaz turnaja Summit League (2014, 2015), najužitočnejší hráč turnaja (2015), hráč roka (2015) a člen All Stars tímu (2015).
Po absolvovaní univerzity začínal s profesionálnou kariérou v nemeckej najvyššej súťaži, kde pôsobil v tímoch Mitteldeutscher BC Weissenfels a BG Göttingen. Zahral si aj v Maďarsku za KTE-Duna Aszfalt. Predchádzajúce dve sezóny hral v Dánsku, na kontrakte sa dohodol s Horsens IC. S klubom za ten čas získal dvakrát striebro a bol aj vo finále Dánskeho pohára. V sezóne 2017/2018 odohral 42 duelov s priemerom 15,0 bodu (56% úspešnosť za dva body, 40,9% za tri body a 81,1% z trestných hodov), 4,8 doskoku, 2,5 asistencie a 1,3 zisku.
Teo Hojč, tréner Levíc: „Po tom, ako sa nám nepodarilo dostať do Ligy Majstrov sme trošku zmenili plány pri skladaní tímu. Luka Katura sa posunie na pozície 3/2 a Lawrence Alexander môže hrať na pozíciách 2/1. Lawrence je typom rozohrávača, akého sme hľadali. V poslednej sezóne mal v Dánsku vyše 40% úspešnosť trojbodovej streľby a podobné čísla mal aj na univerzite. Je to atletický hráč, dokáže si sám vypracovať streleckú pozíciu a vie hrať tvrdú obranu. Ak treba, dokáže alternovať na rozohrávke a tiež na krídle, takže je dobre využiteľný pre tím. Vieme, že dánska liga nepatrí medzi tie najlepšie, každý rok ale dokáže vyprodukovať hráčov do silnejších súťaží. Myslíme si, že Lawrence aj Luka dokážu ísť v stopách, ktoré tu zanechali Miha Vašl a Tanel Kurbas. Veríme, že s pomocou Bobana Tomiča, Šimona Krajčoviča, Milana Žiaka a Maťa Bachana sa rýchlo zžijú s naším systémom hry a pomôžu tímu k dosiahnutiu jeho cieľov.“
Aktuálny šampión Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy získal už siedmeho hráča na svoju súpisku pred blížiacou sa sezónu. Z minuloročného tímu pokračuje slovenské kvarteto – Martin Bachan, Boris Bojanovský, Šimon Krajčovič a Milan Žiak. Novými tvárami je zatiaľ duo Luka Katura a Boban Tomič.
Patrioti teraz sústredia pozornosť na doplnenie tímu na dvoch pozíciách pod košom. O zvyšné miesta v zostave zabojujú hráči z majstrovského tímu juniorov ŠBK Junior Levice.

 

Autor: Michal Duchovič
Foto: Boba Keseric

Máme za sebou úspešnú sezónu a pred sebou dva mesiace prázdnin. Ste hrdí Patrioti a aj na dovolenku si so sebou zoberiete klubové tričko, dres, či šál? Ak áno, potom už len stačí, aby Vás takto vystrojeného niekto odfotil a môžete s nami súťažiť o skvelé ceny!
S hlavným partnerom súťaže cestovnou agentúrou Áčko travel sme pre Vás prichystali letnú dovolenkovú súťaž, ktorá u nás prebiehala už aj v minulosti a tešila sa veľkému záujmu.

Ako na to?
Odfoťte sa na dovolenke v tričku, v drese, so šálom, prípadne iným predmetom s logom Levických Patriotov alebo Basketbal Levice a pošlite nám fotografiu v elektronickej podobe na email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Napíšte nám svoje meno a krátky popis fotografie s uvedením miesta, kde bola odfotená.

Fotky budeme postupne uverejňovať na Facebook stránke Basketbal Levice v albume Áčková dovolenka s Patriotmi 2018. Na uverejnenej fotke sa následne môžete označiť a svojpomocne si získavať „lajky", čiže hlasy.
Fotografie môžete posielať do 31. augusta a hlasovanie bude prebiehať do polnoci 15. septembra.

O čo sa hrá?
1. Zľava na Vami vybratú dovolenku (v termíne do konca roka 2019) v cestovnej agentúre Áčko travel v hodnote 500,- EUR
2. Permanentka PATRIOT na basketbalovú sezónu 2018/19
3. Klubové tričko a majstrovský šál

Je úplne jedno či budete dovolenkovať na Slovensku, alebo v zahraničí. Užite si leto, ukážte sa všetkým ako majstri, pošlite nám fotku a zbierajte „lajky“. Tešíme sa na prvé pozdravy!

Ak Vám chýba tričko, alebo šál, zbehnite do Futbalshopu. Ak ešte nemáte žiadnu dovolenku vybratú, pomôcť Vám dokážeme aj v cestovnej agentúre Áčko travel, kde máme aktuálne last minute od viac ako 190 cestovných kancelárií www.acko-dovolenka.sk 

ackotravel

Tridsaťročný Slovinec Boban Tomič prišiel vo štvrtok do Levíc, aby podpísal s vedením klubu zmluvu na sezónu 2018/19. Využili sme túto príležitosť a Bobana sme požiadali o krátky rozhovor.

Boban, čo ovplyvnilo tvoje rozhodnutie, že po dvoch sezónach v Komárne prichádzaš do Levíc?
„Veľkú zásluhu na mojom prestupe do Levíc má tréner Teo Hojč. Vzájomne sa poznáme, vieme čo môže jeden od druhého čakať. On mi dal veľa informácií o tom, ako to v klube funguje a čo ma v Leviciach čaká. S vedením klubu sme sa potom dohodli na podmienkach dosť rýchlo. “

Pod Teom si už odohral jednu sezónu v slovinskom Grosuplje. Je to typ trénera, pod akým hráš rád?
Áno presne tak. Pod Teom som hral a viem, že dokáže z hráčov vždy vyťažiť maximum. Tréningy sú náročné, ale majú svoj význam. Viem, že venuje veľký dôraz pri výbere hráčov na ich povahové vlastnosti, čo sa prejaví počas sezóny. Pod Teom sa hrá rýchly basketbal, ale kontrolovaný a to mi vyhovuje.

Mal si počas leta aj iné ponuky na prestup?
Áno, mal som aj iné ponuky, ale rozhodol som sa pre Levice, lebo to tak cítim, že je to dobrá voľba pre mňa. Je to pre mňa nová výzva a teším sa na ňu.

Prichádzaš do tímu majstra, očakávania u fanúšikov budú určite vysoké a súperi si budú dávať na Patriotov väčší pozor. Si na to pripravený?
Tlak v určitej miere je pre nás športovcov potrebný. Je to naša práca a basketbal hráme pre fanúšikov. Teším sa na túto výzvu a verím, že nás čaká dobrá sezóna. Budem rád ak potešíme ľudí a prinesieme im dobrý basketbal a víťazstvá.

Sezónu si ukončil práve na palubovke Levíc zranením v piatom semifinálovom zápase. Ako vyzerá tvoje rameno teraz?
Všetko je na dobrej ceste, aby som bol na začiatok letnej prípravy 100% pripravený. Absolvujem rehabilitácie a cvičenia a ruku postupne zaťažujem. Bude to dobré. Ak by som neveril, že budem v poriadku a môžem tímu pomôcť, tak tu nie som.

Káder Patriotov sa postupne napĺňa. Momentálne sú okrem teba podpísaní štyria slovenskí hráči a Chorvát Katura. Čo hovoríš na zloženie tímu?
V kádri sú talentovaní slovenskí hráči, ktorí spravili za rok veľký pokrok a ešte stále sa môžu zlepšovať, čo je skvelé. S Borisom sa poznám, hrali sme spolu. Teším sa na tento tím, lebo myslím, že mu môžem pomôcť, tak ako chalani môžu pomôcť mne. Myslím si, že aj Luka Katura bude dobrou posilou pre náš tím.

Tradičné južanské derby pocítiš teraz z druhej strany. Neobávaš sa aká bude reakcia fanúšikov Komárna?
Ani nie, prežil som tam dva pekné roky. Viem, čo derby znamená pre oba kluby. Teším sa naň a verím, že v ňom budeme úspešní.

Levickí Patrioti sa dohodli na produktovej spolupráci so spoločnosťou PROZIS, ktorá je európskym lídrom na trhu so športovou výživou a doplnkami. Pôvodom portugalská spoločnosť pôsobí na trhu od roku 2007. Disponuje najväčším online obchodom so športovou výživou, zdravou stravou a doplnkami v Európe, v ktorom ponúka viac ako 10 000 produktov. Spolupracuje s profesionálmi ako sú tréneri, športoví lekári či výživoví poradcovia. Medzi najznámejšie tímy s ktorými PROZIS spolupracuje patria futbalové kluby FC Porto, Inter Miláno, Benfica Lisabon a AS Rím.

PROZIS teraz prichádza na slovenský a český trh a vďaka spolupráci s Levickými Patriotmi prináša výhody nielen pre klub, ale aj pre fanúšikov Patriotov.

Ako pomôcť klubu aj sebe?
Na klubovej stránke basketballevice.sk a rovnako aj na Facebook stránke uvedieme pri každej propagácii, aktuálnej akcii, či kampani spoločnosti PROZIS link, cez ktorý je potrebné otvoriť si stránku spoločnosti. Rovnako tak bude na klubovej stránke priamy link na online shop PROZIS, cez ktorý si môžete hocikedy nakúpiť, čo práve potrebujete. Po registrácií a vybratí tovaru sa Vás systém opýta na zľavový kód. Do políčka napíšte PATRIOT a máte automaticky 10% zľavu na každý nákup, ktorý v online obchode PROZIS urobíte!

Postup:
1. Otvorte si online obchod PROZIS kliknutím na reklamný obrázok umiestnený na basketballevice.sk
2. Po registrácii a výbere tovaru uveďte zľavový kód PATRIOT

PROZIS prichádza aktuálne s akciou, kde pri nákupe nad určitú sumu dostanete zaujímavé darčeky grátis. Akcia trvá do 15.7 a do obchodu sa môžete dostať kliknutím priamo na tento akciový obrázok.

prozis obrazok

Vedenie Levických Patriotov urobilo ďalší dôležitý krok v skladbe svojho tímu. Káder trénera Tea Hojča vystužil 30-ročný slovinský rozohrávač Boban Tomič.
O dirigenta komárňanskej hry mali Levičania záujem už dlhšiu dobu, no jeho príchod sa podarilo zrealizovať až po majstrovskej sezóne. Tomič prišiel na juh Slovenska v januári 2017, za necelé dva roky si však urobil v rámci Eurovia SBL výborné meno. S „obuvníkmi“ dokráčal v úvodnej sezóne k celkovému triumfu v Alpsko-jadranskom pohári, v lige sa radoval zo zisku striebra. V nedávnom skončenom ročníku opäť získal cenný kov, tentoraz bronzový. Nad sily Komárna bol v semifinále práve klub, do ktorého Tomič teraz prichádza.
Slovinec sa za tento čas stal právom jednou z najvýraznejších osobností ligy, o čom svedčí zaradenie do najlepšej päťky play off už v sezóne 2016/2017. Za vysokými očakávaniami nezaostal ani vo svojom druhom roku na slovenských palubovkách, zúčastnil sa All Stars zápasu a bol tiež súčasťou najlepšej päťky základnej časti Eurovia SBL. Vyjadrené číslami, nový rozohrávač Levíc mal v predchádzajúcom ročníku priemer 16,3 bodu, 3,1 doskoku, 5,5 asistencie a 1,5 zisku na zápas.
Teo Hojč, tréner Levíc: „Bobana som mal v tíme jednu sezónu v Slovinsku, poznám ho teda veľmi dobre a viem presne, akého hráča sme získali po basketbalovej aj ľudskej stránke. Pre skladanie nášho tímu je dôležité, že sme dokázali na kľúčovú pozíciu rozohrávača podpísať tak kvalitného hráča s líderskými schopnosťami. Ako tréner potrebujem mať v tíme rozohrávača, ktorému môžem veriť a ktorý dokáže urobiť všetkých hráčov okolo seba lepších. Som presvedčený, že Boban je tá správna voľba pre náš tím.“

Tomič má mimoriadne zaujímavý basketbalový životopis, vo svojej doterajšej kariére si zahral v Adriatickej lige, Európskom pohári FIBA a bol tiež súčasťou širšej slovinskej reprezentácie. Na klubovej scéne získal Slovinský pohár s Krkou Novo Mesto. Boban Tomič: „Veľkú zásluhu na mojom prestupe do Levíc má tréner Teo Hojč. Vzájomne sa poznáme, vieme čo môže jeden od druhého čakať. On mi dal veľa informácií o tom, ako to v klube funguje a čo ma v Leviciach čaká. S vedením sme sa potom dohodli dosť rýchlo. “
Rozhovor s Bobanom Tomičom Vám prinesiem na našom webe zajtra.

Káder Patriotov na novú sezónu naberá čoraz reálnejšie kontúry, dlhodobejšie kontrakty mala trojica Martin Bachan, Boris Bojanovský a Šimon Krajčovič. Udržať sa podarilo aj ďalšieho Slováka – Milana Žiaka. Okrem Tomiča je zatiaľ jedinou novou tvárou chorvátsky krídelník Luka Katura.

Autor: Michal Duchovič

 

Aktuálny šampión Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy BK Levickí Patrioti si napokon nezahrajú v prestížnej Lige majstrov. Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) im totiž neschválila výnimku na závesné koše.
Slovenský basketbal tak zostane aj v sezóne 2018/2019 bez adekvátnej medzinárodnej konfrontácie, naposledy si „veľkú“ súťaž zahrali pred dvoma rokmi basketbalisti Prievidze, ktorí účinkovali najskôr v kvalifikácii Ligy majstrov a potom hrali dve fázy v Európskom pohári FIBA (FIBA Europe Cup). Teraz chceli napodobniť tento krok aj Levickí Patrioti, no ich snaha sa skončila pri tvrdých podmienkach FIBA. Väčšinu z nich vedenie klubu dokázalo splniť, závesné koše však znamenali stopku pre účasť v pohárovej Európe. O medzinárodnú konfrontáciu však fanúšikovia Patriotov pravdepodobne nezostanú ochudobnení, klub sa opäť prihlásil do Alpsko-jadranského pohára, kde by mal obhajovať druhé miesto z predchádzajúcej sezóny.
Viac svetla do situácie priniesol generálny manažér Levíc Ladislav Garaj: „Ako majster Slovenska sme mali záujem v tejto sezóne reprezentovať Slovensko v Lige Majstrov. Podali sme prihlášku a komunikovali sme s vedením súťaže o jednotlivých bodoch, ktoré treba splniť na účasť v tejto súťaži. Zrejme by sme v silnej konkurencii tímov z popredných európskych líg nepostúpili cez predkolá do skupinovej fázy, no už len to, že v Leviciach by sme mohli privítať tím z nemeckej Bundesligy alebo španielskej ACB ligy, bolo veľkým lákadlom. Zo všetkých bodov, ktoré bolo treba splniť, boli po finančnej a časovej stránke najzložitejšie dva. Osvetlenie v športovej hale, kde sme našli podporu mesta, ktoré prisľúbilo vyriešenie tohto problému, čo je skvelá správa aj do budúcna. Druhým problémom boli basketbalové koše, ktoré nesmú byť v týchto súťažiach visiace. Možno je to trochu nepochopiteľné, keďže na visiace koše môže hrať napríklad slovenská reprezentácia aktuálnu predkvalifikáciu. Na visiace koše sa v Leviciach už hrala kvalifikácia na ME pred pár rokmi, teraz je to však základná a nepriechodná požiadavka. Hľadali sme možnosti, ako koše požičať (na Slovensku žiadne také v perfektnom stave nie sú) alebo zakúpiť, pre krátkosť času sme však nedokázali garantovať, že by sa to do termínu, ktorý sme dostali podarilo. Treba si uvedomiť, že nejde len o samotné dovezenie košov, jedná sa napríklad o ich upevnenie do palubovky, skladovanie počas ostatných akcií v hale, keďže sú aj po zložení dosť veľké, a hlavne tiež o synchronizáciu 24-sekundovej tabule s časomerom, čo môže byť veľký problém, ktorý zistíte až po inštalácii. Samozrejme, všetky tieto veci sa dajú vyriešiť, treba však na to viac času a viac finančných prostriedkov. Ak však chceme, aby slovenské basketbalové kluby hrali európske pohárové súťaže, nemôžeme ich v tom nechať samé. V Čechách to už pochopili, ak chcú kluby bojovať proti tímom, ktoré majú niekoľkonásobne vyššie rozpočty, musí im v organizácii a finančnom zabezpečení pomôcť mesto, kraj a aj basketbalová federácia. Súboje proti špičkovým tímom Európy sú totiž reklamou pre región, Slovensko, sú veľkou basketbalovou školou pre hráčov, trénerov a celý klub. Ak sa chce slovenský mužský basketbal vyhrabať zo samého európskeho dna, musí nájsť financie na podporu klubov, aby sa medzinárodne konfrontovali. Tak ako začína medzinárodná konfrontácia mládežníckych klubov v EYBL, potrebujú ju aj mužské kluby. Nie je to žiadna súkromná show, ktorá sa SBA netýka. Týka sa jej dosť podstatne. Nejde tu o Levice, Inter, či Prievidzu, ide tu o slovenský klubový basketbal, ktorý sa potrebuje vrátiť do Európy.“
Na Slovensko tak nepricestujú na jeseň lákavé európske kluby, veď už v prvom kvalifikačnom predkole figurujú také celky ako Cmoki Minsk, Hapoel Tel Aviv, Movistar Estudiantes, Nižný Novgorod či Red October Cantú. Účasť slovenských celkov v pohárovej Európe je tak stále viac-menej ojedinelým javom, hlavne pre potrebnú infraštruktúru, ktorá na Slovensku akútne chýba. Svoje o tom vedia aj zástupcovia Interu Bratislava. Tí skúšali pred rokom účasť v Európskom pohári FIBA a tiež pohoreli práve na výnimke na závesné koše. Michal Ondruš, manažér Interu:„Dôvodov, prečo slovenské kluby nehrajú pravidelné európske súťaže, je niekoľko. Najskôr začnem technickými podmienkami, ktoré sa nám ťažko spĺňajú. Napríklad závesné koše, ktoré sú s ohľadom na praktickosť našich všešportových hál také, aké sú. U nás konkrétne, v Hant aréne, keby sme chceli mať koše definované podľa FIBA, tak s ohľadom na to, ako je hala konštruovaná a keďže bola pustená do prevádzky v roku 1963, tak my tam ani nemáme reálnu možnosť, kde by sme potom tie koše mohli skladovať, v prípade koncertov atď. Druhou vecou je, že zmysel to bude mať vtedy, keď väčší počet družstiev, ako jedno alebo dve by hralo nadnárodné súťaže. Keď liga má teraz desať tímov a vieme, že polovica alebo viac účastníkov ligy je zapojená do týchto súťaži, vtedy má reálny zmysel prekopať celý systém súťaže tak, aby bolo zápasov menej a bol vytvorený reálny a komfortný priestor na serióznu účasť tímov v pohároch. Nemalo by sa stávať, aby sa tím diskvalifikoval potom takýmto spôsobom z ligových súbojov, pretože v dnešnej dobe je počet zápasov enormný. Tretím problémom je, keď teraz budem hovoriť za Inter, ale mám pocit, že v podobnom duchu som to počúval aj od Prievidze. Niekto by si mohol myslieť, že účasťou v pohári sa automaticky zvyšuje záujem diváka o pohárový zápas, čo sa nám nepotvrdilo. Myslím si, že Prievidza mala podobný problém. Je otázka, na jednej strane hovoríme, aby sme hrali poháre, ale na druhej strane sa pýtam, či je o to reálny záujem u fanúšikov. V našom prípade, dovolím si tvrdiť, že proti výborným súperom ako Gaziantep, Vroclav či Šiauliai bola návštevnosť nižšia, ako na priemerný ligový zápas.“
Ako vyzerá situácia v Česku s účasťou v európskych súťažiach? Česká basketbalová federácia má všetko nutné pre tieto súťaže, dokonca menšou finančnou čiastkou podporuje samotné kluby, aby sa prihlásili do týchto súťaží. V Lige majstrov budú mať Česi až troch zástupcov – Nymburk, Opavu (oba priamo v skupinovej fáze) a Pardubice (v záverečnom kole kvalifikácie). V Európskom pohári FIBA sa premiérovo predstavia Svitavy. Okrem toho prejavili o účasť v Alpsko-jadranskom pohári viaceré celky ako Praha, Děčín či Ústí nad Labem.