BK LEVICKÍ PATRIOTI - BC PRIEVIDZA 73:90 (16:29, 26:24, 16:19, 15:18)

Levice: Vašl 13, Djurič a Sims po 12, Krajčovič 10, Kurbas 0 (Žiak 10, Bojanovský a Diabate po 8, Bachan 0)
Prievidza: Martin 24, Bílik 22, Wisseh 12, Sitton 7, Jašš 2 (Glasgow 16, Voss 5, Smith 2, Musil 0)
TH: 22/9 – 14/13, Fauly: 19 – 21, Trojky: 6 – 13, Rozhodovali: Ženiš, Kúkelčík, Holländer
Divákov: 1700

Levickým Patriotom nevyšiel zápas 26 . kola a pred zaplnenou halou prehrali doma druhýkrát sezóne.
Úvod zápasu bol vyrovnaný, mužstvá sa predbiehali vo vedení a pozorne bránili. Hostí ťahal famózne hrajúci Bilík, na domácej strane mu dokázali kontrovať Djurič so Simsom. Kľúčová pasáž hry prišla v záverečnej časti prvej štvrtiny. Necelé štyri minúty pred koncom prvej časti, za stavu 16 : 17, prišla kanonáda hostí, ktorí sa dvanásť bodovou šnúrou dostali do pohodlného vedenia. Túto sériu prerušil až klaksón oznamujúci koniec prvej časti – 16 : 29.
Druhá štvrtina bola o čosi vyrovnanejšia, napriek tomu sa domácim nepodarilo výraznejšie zmazať manko z prvej periódy. „ Baníkom z Prievidze padalo naozaj všetko, Patrioti robili veľa chýb a trpeli kvôli mizernej úspešnosti v premieňaní trestných hodov. Djurič štrnásť sekúnd pred koncom upravil na polčasových 42 : 53.
Do druhého polčasu vstúpili lepšie domáci, čím vliali do zápasu nový náboj. Prievidza začala robiť chyby, nedarilo sa im pod košom, z čoho ťažili Patrioti, ktorí zakladali rýchle protiútoky. Bod po bode sa približovali svojmu súperovi a nadychovali sa k veľkému obratu. V polovici tretej časti svietilo na svetelnej tabuli veľmi nádejné skóre – 55 : 58. Lenže, v tomto okamihu nastali rozhodujúce momenty zápasu. Bilík a Matrin sa postarali o šnúru štyroch úspešných pokusov za tri body v rade, čím zničili domácich Patriotov, ktorí už do konca tretej časti nedokázali nájsť spôsob, akým sa do zápasu vrátiť.
Posledná štvrtina sa viac – menej dohrávala, Patrioti ešte skúšali niečo so zápasom spraviť, ale nebol to ich deň. Hostia z Prievidze ich k ničomu nepustili a pohodlne si udržali komfortný náskok, ktorý ešte do konca zápasu zveľadili a vyhrali pomerom – 73 : 90.

Povedali po zápase
Teo Hojč (tréner Levických Patriotov) : „Hrali sme hrozne. Vedeli sme akou hrou sa dnes bude súper prezentovať. Prievidza hrá tradičný basketbal, radi strieľajú spoza trojkového oblúka. Boli dnes oveľa rýchlejší, nedokázali sme ich zastaviť. Dali veľa ľahkých košov, my sme začali riskovať a na to sme doplatili. Takáto prehra na domácej palubovke nie je dobrá. Celý zápas sme boli zmätení a netrpezliví. Musíme hrať viac agresívne, viac si prihrávať a nerobiť zbytočné chyby.“
Martin Bachan (hráč Levických Patriotov) : „Stalo sa presne to, pred čím nás tréner varoval. Ako keby sme boli prekvapení, veľkou aktivitou Prievidze v prvom polčase. Vedeli sme čo nás čaká, napriek tomu sme sa nedokázali vyvarovať viacerým chybám v obrane. Súper bol agresívnejší, to dnes rozhodlo.“
Ryan Pannone (tréner BK Prievidza) : „Je to pre nás dôležité víťazstvo, Levice dnes hrali tvrdo, ale dokázali sme si ich postrážiť. Hrali sme veľmi rozumne, zakladali sme pekné akcie a premieňali veľa košov. Napriek tomu, že súper nás v druhom polčase dotiahol na rozdiel pár bodov, zostali sme sebavedomí a ukázali charakter.“
Marek Jašš (hráč BK Prievidza) : „Chceli sme dnes jednoznačne vyhrať, bez toho sme nechceli ísť domov. Sme radi, že sa nám to podarilo. Zahrali sme veľmi dobre v obrane. Napriek tomu, stále máme rezervy a naďalej sa musíme zlepšovať. Dnešný zápas nám naozaj vyšiel, musíme v týchto výkonoch pokračovať aj naďalej.“

Po minuloročnej premiére, ukázali fanúšikovia Levických Patriotov veľké srdce aj tento rok. V dražbe špeciálnej edícii bielych dresov, ktoré pre túto príležitosť vyrobila spoločnosť A4ka, sa vydražilo celkovo 13 dresov v sume 1247,-Eur.
Rovnako ako v minulom roku, aj teraz bude celý výťažok z dražby venovaný Pediatrickému oddeleniu nemocnice s poliklinikou v Leviciach. Očakávaný súboj v posledných minútach utorňajšieho večera ešte pomenil poradie a navýšil sumy za jednotlivé dresy. Všetkým, ktorí sa do dražby zapojili ďakujeme pekne, majiteľom dresov gratulujeme. V najbližších hodinách Vás budeme kontaktovať.
Dresy budú odovzdané pred začiatkom súboja proti Prievidzi a rovnako tak bude odovzdaný aj symbolický šek primárke pediatrického oddelenia MUDr. Daniele Virgovej.
Po skončení zápasu budú hráči k dispozícii na fotenie s majiteľmi vydražených dresov.

44 Žarko Djurič - Winnie Gasser-Wernas 100€

Sobotňajší šláger 26.kola Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy medzi Levickými Patriotmi a BC Prievidza sľubuje okrem kvalitného basketbalu, aj zvýšený divácky záujem z oboch fanúšikovských táborov.
V spolupráci s predajňou Adidas na pešej zóne sme pre Vás pripravili predpredaj vstupeniek na tento súboj, aby sme Vás odbremenili od čakania v radoch pri pokladniach v sobotu priamo pred zápasom. Vstupenky si môžete zakúpiť dnes do 17.30 hod. a zajtra medzi 9.00 – 12.00 hod.

Sobota 20.1., 18.00 hod. BK Levickí Patrioti - BC Prievidza

Levickí Patrioti si udržali nulu na konte prehier v Helios Alpsko-jadranskom pohári, v záverečnom stretnutí skupinovej fázy zdolali slovinské Helios Suns Domžale 95:72.
Patrioti mali veľmi efektný vstup do zápasu, po niekoľkých momentoch viedli 7:0 a v piatej minúte dokonca 14:5. Hostia na to zareagovali oddychovým časom, po ktorom zaznamenali šnúru 13:1. Tým nielenže zmazali manko, ale sa dostali aj do tesného vedenia. Domžale napokon vyhralo úvodnú časť 20:18. Druhá štvrtina bola už oveľa vyrovnanejšia, v menšom vedení sa striedali oba tímy. Leviciam sa však podarilo opäť doskočiť, ale posledné slovo v prvom polčase mal slovinský celok. Rojč upravoval s klaksónom na 42:46 z pohľadu hostí. Po prestávke sa zopakoval rovnaký scenár, domáci si utvorili mierny náskok, hosťom sa ho takmer podarilo zmazať. Zverenci trénera Tea Hojča však tentoraz nepripustili poľavenie v koncentrácii a pred záverečnou štvrtinou viedli 68:59. Rozhodujúce chvíle prišli hneď v úvode poslednej periódy, Patrioti sa totiž dostali do dvojciferného náskoku, ktorý už nepustil z rúk. V závere dostali priestor aj odchovanci, družstvo napokon doviedli k triumfu 95:72 nad Domžale.

BK Levickí Patrioti – Helios Suns Domžale (Slov.) 95:72 (18:20, 28:22, 22:17, 27:13)
Levice: Djurič 14, Bojanovský 11, Kurbas a Vašl po 9, Krajčovič 6 (Bachan 15, Sims 14, Žiak 7, Danielič 6, Adámik 4, Luknič a Zigo 0)
Domžale: Dumič 22, Besedič 18, Oman 9, Rojč 7, Strel 0 (Tajher 11, Jogan a Leben po 2, Rener 1, Grmek 0)

TH: 17/13 – 16/11, Fauly: 22 – 24, Trojky: 8 - 7, Rozhodovali: Tomašovič, Pipíška, Matejčík,
500 divákov

Povedali po zápase:
Teo Hojč, tréner Levíc:Zakončili sme skupinovú fázu bez prehry, čo nie je malá vec pre slovenský basketbal, to som už hovoril pred stretnutím. Myslím si, že naša súťaž nie je taká zlá, ako o nej ľudia hovoria. Teší ma, že v stretnutí dostal každý priestor a využili ho správne. Potešil aj tímový výkon, na konte sme mali 24 asistencií. Zahrali si aj juniori, chcel som ich udržať v rytme. Hráme teraz dobre, nechceli sme vyjsť z tempa. Teraz máme deň na regeneráciu a dva dni prípravy na Prievidzu.“
Martin Danielič, hráč Levíc:Chcel by som sa v prvom rade poďakovať trénerovi za minutáž. Predsa som bol dva týždne chorý. Ešte sa stále dostávam do toho, nie je to ideálne, ale z mojej strany to bol výkon, za ktorý sa nehanbím. Čo sa týka zápasu, myslím si, že sme boli lepší ako súper. Dokazovali sme to už od úvodných minút, aj keď sa súper v prvom polčase držal. V druhom polčase sme si povedali, čo chceme robiť a aj sme to urobili. Myslím si, že zaslúžene víťazstvo.“
Jovan Beader, tréner Domžale:Chcel by som zablahoželať Leviciam k dobrému zápasu a víťazstvu. My sme nastúpili bez šiestich hráčov, priestor dostali mladí hráči, keďže v predchádzajúcich dňoch sme mali problémy. Za mňa vládne spokojnosť s ich výkonom v zápase. V sobotu je pre nás na programe dôležitejší zápas.“
Božo Dumič, hráč Domžale: „Gratulujem Leviciam k víťazstvu. My sme prišli sem citeľne oslabení, niektorí hráči sa dávajú dokopy v Slovinsku. O osude skupiny bolo už pred stretnutím rozhodnuté, ale v zápase sme odovzdali zo seba všetko. Myslím si, že to bolo dobré stretnutie.“

Levickí Patrioti v utorňajšom zápase šiesteho kola Alpsko – Adriatického poháru zvíťazili nad slovinským tímom Helios Domžale presvedčivo 95 : 72. Stali sa tak jediným družstvom, ktoré v tohtoročnej edícii poháru dosiaľ neokúsilo trpkú príchuť prehry.
Levičanom sa v Európe darí. Suverénnym spôsobom ovládli „ d-čkovú“ skupinu a v prvom vyraďovacom kole sa môžu tešiť na jedného z dvojice – Brno, Sencur ( Slovinsko ). Čo boli hlavné faktory, vďaka ktorým „ žltozelení“ prevýšili svoju konkurenciu z popredných tímov Česka, Slovinska a Rakúska?

1. Konzistentnosť výkonov založená na tímovej hre
Keď sa pozrieme do tabuľky individuálnych štatistík hráčov, mohli by sme nadobudnúť pocit, že Levičania v pohári ani vôbec neúčinkovali. A práve v tom spočíva ich sila. Na rozdiel od viacerých zo svojich súperov nemajú hru založenú na pár individualitách, ktoré dokážu rozhodnúť zápas. Silná lavička Patriotov nikdy nesklamala, častokrát o osude zápasu dokonca rozhodla. A to bol komfort, ktorí si ich súperi nemohli dovoliť.
2. Základ úspechu vybojovaný na ihriskách súperov
Žreb Patriotom príliš neprial. Prvé tri zápasy na palubovkách súperov neveštili nič dobré. Levičanov čakali náročné zápasy na zahraničných palubovkách rámcované bojom o popredné pozície v domácej lige. A výsledok? Dve pomerne jednoznačné víťazstvá a jedno vydreté. Po šnúre zápasov na ihriskách súperov bol cieľ v predstihu splnený. Postup do vyraďovacej fázy a to dokonca v najskoršom možnom termíne. Dalo by sa čakať, že domáce zápasy budú už len akousi formalitou. To by však levických chlapcov nemohol viesť perfekcionista, akým slovinsky lodivod Hojč je.
3. Levickí juniori využili svoje príležitosti naplno
Je všeobecne známe, že prechod z juniorskej kategórie do sveta profesionálneho basketbalu nie je vôbec jednoduchý. Pre Levice tento výrok platí špeciálne. Často sa im vyčíta, že spolupráca medzi „Á- čkom“ a juniorskými družstvami nie je ideálna. Je veľmi sympatické, že Patrioti sa snažia toto tvrdenie postupne odbúravať. Alpsko – adriatický pohár je správna príležitosť na začlenenie mladých odchovancov do mužského basketbalu. A presne to sa stalo. Mladí chlapci, stále neostrieľaní profesionálnym basketbalom svojimi výkonmi splatili dôveru trénerov a rozhodne nesklamali.
Špecifickým zápasom bol domáci duel proti Grazu. Patrioti kvôli náročnému ligovému programu šetrili niekoľko dôležitých opôr. Zastúpiť ich museli dorastenci. Pre niekoľko z nich to bol dokonca prvý profesionálny zápas v ich živote. Družstvo zložené z hráčov ako Danielič, Adámik, Zigo, Lukniš, Slaninka či Volárik sa nadchlo k heroickému výkonu a napriek jednoznačnej výškovej a váhovej prevahe súpera si dokázalo v nervydrásajúcom závere uchmatnúť body na svoju stranu.

Štatistické zaujímavosti
Napriek tomu, že Patrioti v doterajšom priebehu nevynikali v individuálnych štatistikách, predsa sa len niečo našlo.
Boris Bojanovský je s priemerom 1.8 bloku na zápas najúspešnejším hráčom v tejto štatistike.
Šimon Krajčovič má 75 % úspešnosť streľby za 3 body, čo ho radí na tretie miesto

.Autor : Štefan Porubský

V sobotňajšom stretnutí si svoj debut v žlto-zelenom drese odkrútila nová posila Levických Patriotov „Solo“ Diabate. Po zápase sme sa s reprezentantom Pobrežia Slonoviny pozhovárali o prvých dojmoch z nového prostredia.
Vedenie klubu podpísalo s 30-ročným rozohrávačom zmluvu ešte 7. januára, ale pre chýbajúce papiere nemohol zasiahnuť do stretnutia na palubovke Spišskej Novej Vsi. „Bolo ťažké sledovať zápas len z lavičky, ale tiež to malo aj svoju pozitívnu stránku. Prišiel som sem len v pondelok, v utorok som akurát ľahko trénoval. Možno to tak bolo lepšie, do sobotňajšieho stretnutia som totiž išiel viac oddýchnutý,“ zamyslel sa Diabate.
Jeho očakávaný debut tak napokon prišiel pred domácim publikom vo víkendovom zápase proti Karlovke (79:56). S tímom sa zatiaľ zžíval, o čom svedčí päť bodov, dva doskoky, dve asistencie, dva zisky a dve straty za necelých 22 minút. „Najdôležitejšie bolo, že sme zápas vyhrali. To ma teší najviac, pretože mám dobrých spoluhráčov a skvelých trénerov okolo seba. Hrali sme ako tím. Každý zápas bude iný, tentoraz to mne moc nepadalo. Hrali sme však ako kolektív, jeden pre druhého, to je kľúčové,“ povedal po zápase rozohrávač Levíc.
Diabate hral naposledy v druhej najvyššej čínskej súťaži, kde obliekal dres tímu Fu-ťien Lightning. V aktuálnom ročníku si však hľadal ideálne pôsobisko, až na prelome kalendárnych rokov prišla ponuka z Levíc. „Mal som nejaké ponuky, ale nebolo to to, čo som ja očakával. Prišiel však január, kedy som si povedal, že je už potrebné hrať a mať klub. Hovoril som s trénerom, vysvetlil mi jeho ambície s tímom. Miha Vašl mi tiež veľmi pomohol k tomu, aby som prišiel do Levíc. Veľmi dobre ho poznám. Som rád, že tu môžem byť. Dal mi informácie o všetkom. Povedal mi, že sa tu cíti dobre, všetko naokolo je tu dobré, vrátane menežmentu a fanúšikov. Tiež mi hovoril, že tím má dobré výsledky. Mihu poznám z Francúzska, preto som mu veril a tiež som veril aj tomu, čo mi hovoril tréner Hojč,“ uviedol „Solo“.
Basketbal v Číne napreduje míľovými krokmi, dostať sa do ekonomicky bohatej súťaže je pre väčšinu hráčov náročne. Diabatemu sa to však podarilo a medzi nabitou konkurenciou sa nestratil. Svedčí o tom priemer 25,9 bodu, 6,0 doskoku, 6,6 asistencie a 3,3 zisku na zápas. „Basketbal v Číne je dobrý, ale je zameraný hlavne na individuálnu stránku hráča. Pracuje sa tam na tom, aby sa zlepšili možnosti hráčov na skórovanie. To je hlavný cieľ od zahraničných basketbalistov,“ prezradil Diabate dojmy z Číny.
Pre zaujímavosť, „Solo“ je historický prvým hráčom z Pobrežia Slonoviny v rámci Eurovia SBL. „Možno prilákam sem aj ďalších hráčov z Pobrežia Slonoviny, pretože sa mi tu zatiaľ páči,“ povedal s úsmevom. Ambície Diabateho sú vzhľadom na jeho krátky pobyt v Leviciach stručné: „Zatiaľ je asi priskoro hovoriť o ambíciách, ale za mňa osobne by som chcel byť v tabuľke na čo najvyššej pozícii.“

Autor: Michal Duchovič, basketliga.sk